Ознака: туск

Туск: Очекувам ЕУ да ги прошири санкциите кон Русија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изјави оти очекува Европска Унија да ги прошири санкциите кон Русија поради нејзината неприфатлива постапка заробување на...

Туск: Советскиот дух се уште е жив

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск оцени дека изјавата на британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант со која тој ја спореди ЕУ со...

Туск: Би сакал уште есенва да го финализираме договорот за...

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави дека во ноември ќе се одржи вонреден Самит на ЕУ, на кој ќе се дискутира за...

Туск го обвини Трамп дека шири лажни вести

Првиот човек на Европскиот совет Доналд Туск преку Твитер му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека САД и ЕУ се најдобри пријатели. Пораката доаѓа...

Средба Борисов-Курц-Туск: Резултатите од бугарското претседавање со ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск се сретнаа денеска во австриското туристичко место Шладминг каде...

Туск: Отворен е патот кон ЕУ, останете посветени на реформите

Ова е добра недела за вашата земја и за Западен Балкан, министрите за надворешни работи на ЕУ го отворија патот за отпочнување преговори за...

Туск-Столтенберг: Да не се пропушти шансата што ја дава договорот за...

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување...

Состанок на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони

Состанок на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони, ќе се одржи денеска во Скопје, на кој домаќин е македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Претседателот на Европскиот...

Туск: Самите Срби ќе одлучуваат за својата судбина

Иднината на Србија нема да ја одлучува ниту Москва, ниту Вашингтон, како ни Анкара, ни Брисел, туку самите Срби ќе одлучуваат за својата судбина,...

Туск доаѓа да нѐ увери оти најсигурен партнер ни е ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, од вторникот неделава ја почна својата турнеја низ Западен Балкан, како подготовка на самитот што ќе се одржи...