13.8 C
Skopje
21.9.2021 - 7:20

Ознака: туск

Туск избран за претседател на Европската народна партија

Претседателот на Европскиот совет во заминување, Доналд Туск, е избран за претседател на Европската народна партија (ЕПП). Ова беше одлучено синоќа во Загреб од страна...

Туск пред пратениците во ЕП: Одлуката за Македонија и Албанија е...

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не била донесена одлука за...

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на...

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, одржаа заедничка...

Заев домаќин на претседателот на Европскиот совет

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска е домаќин на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Во пресрет на очекуваната одлука за добивање датум за почеток...

Пендаровски се сретна со Туск

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата биле разменети мислења за севкупните состојби во Република Македонија и...

Туск на средби со Заев и Пендаровски

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, денеска престојува во посета на Република Македонија. Тој ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран...

Туск пораба европратениците да не ја третираат Велика Британија како земја...

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск ги информираше европските пратеници за ситуацијата со брегзит по минатонеделниот самит на кој лидерите одобрија одлагање на британското...

Туск: Проширувањето на ЕУ е приоритет

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека политиката на проширување на ЕУ е приоритет, не само кога е Црна Гора во прашање, туку...

Заев-Туск: Македонија чекори на вистинскиот пат во европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров ја започна работната посета на Брисел со средба со претседателот на Европскиот совет,...

Туск: За договорот за Брегзит нема повторно да се преговара

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека ЕУ нема повторно да преговара за договорот за излез на Велика Британија, вклучувајќи го и контроверзниот...