4.8 C
Skopje
27.11.2021 - 1:24

Ознака: Турција

АХВ: Во Македонија не се увезени небезбедни домати од Турција

Во Македонија не се увезени небезбедни домати од Турција, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Агенцијата, како контакт точка на Системот за брзо предупредување...

Ердоган: Турција ќе ја продолжи соработката со Русија и Иран околу...

Турција ќе ја продолжи „блиската соработка“ со Иран и Русија во Сирија, рече денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Овие три земји се сојузници во...

Земјотрес го погоди северозападот на Турција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран нешто по полноќ во северозападниот дел на Турција, соопшти Европско-средоземноморскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на...

Боздаг: Турција уапси 80 свои државјани во 18 земји

Турскиот заменик премиер Бекир Боздаг денеска изјави дека турската разузнавачка агенција до сега уапсила најмалку 80 турски државјани во 18 земји. Уапсените се лица кои...

Турската полиција заплени стотици килограми дрога и уапси над 50 лица

Во дводневната операција на турската полиција приведени се повеќе од 50 луѓе и конфискувани се стотици килограми дрога во операцијата спроведена ширум цела земја,...

Путин во посета на Турција

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во посета на Турција, каде што присуствуваше на поставувањето на темелите на нуклеарната централа „Акују“ - првата турска атомска...

Бегалски бран од Авганистан и се заканува на Турција

Турската дирекција за безбедност предупреди дека големи мигрантски групи од Авганистан се движат кон турска територија. Според податоци на миграциските служби, дневно по околу...

Харадинај му порача на Ердоган да не се меша во внатрешните...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за Гласот на Америка вели дека не ги разбира реакциите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кон него,...

Грција бара од Турција да ги ослободи двајцата грчки војници

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја повика Турција „во знак на добра волја“ да ги ослободи двајцата грчки војници, кои беа упасени минатиот месец...

Ердоган: Турција годинава со висок економски раст

Турција ќе достигне висок економски раст оваа година и ќе ја остави својата врата „ширум отворена“ за меѓународните инвеститори, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип...