-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 3:07

Ознака: Турција

Ердоган: Мерките кои ги презема Австрија ќе се свртат против неа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска упати предупредување до Австрија, откако во петокот австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека предизборните средби, поврзани со претстојните...

Ердоган: Вонредната состојба е добра за економијата и штити од тероризам...

Бизнис секторот треба да ја поздрави и поддржи вонредната состојба во Турција, бидејќи таа штити од тероризам и не дозволува штрајкови на работниците, изјави...

Во операцијата „Маслиново гранче“ неутрализирани 4.254 терористи

Вкупно 4.254 терористи биле неутрализирани од почетокот на операцијата на турската армија „Маслиново гранче" во северна Сирија, соопшти денеска Генералштабот на турската армија. Турција на...

Јилдирим: САД треба да учат од Турција како се спроведуваат избори

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска им порача на САД да се занимаваат со своите внатрешни проблеми, а не да изразуваат сомнежи околу начинот на...

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

Централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни резерви од американските Федерални резерви, пишува весникот „Хуриет“. Според весникот, одлуката за повлекување на...

САД се сомнева во способноста на Турција да организира фер избори

САД изразија сомнеж во способноста на Турција да организира фер избори во момент кога во земјата е во сила вонредна состојба. - За време на...

Продолжуваат провокациите меѓу Грција и Турција

Турскиот премиер ја предупреди Грција да се воздржи од „провокации“ откако грчко знаме беше поставено на спорниот, ненаселен остров во Егејско Море во близината...

Турција: Изјавата на Макрон за Балканот „не е конструктивна“

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за Балканот „не е конструктивна“, оцени турското Министерство за надворешни работи. Реакцијата следува по завчерашното обраќање на Макрон во...

Џафери ја продолжува посетата на Турција, средби со Ердоган и Кахраман

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со...

Во Турција останува во сила вонредната состојба

Турскиот Парламент денеска донесе одлука за продолжување на вонредната состојба во државата за уште три месеци, по предлог на Советот за национална безбедност на...