Ознака: Турција

Харадинај му порача на Ердоган да не се меша во внатрешните...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за Гласот на Америка вели дека не ги разбира реакциите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кон него,...

Грција бара од Турција да ги ослободи двајцата грчки војници

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја повика Турција „во знак на добра волја“ да ги ослободи двајцата грчки војници, кои беа упасени минатиот месец...

Ердоган: Турција годинава со висок економски раст

Турција ќе достигне висок економски раст оваа година и ќе ја остави својата врата „ширум отворена“ за меѓународните инвеститори, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип...

Франција се нуди да посредува меѓу Турција и сириските Курди

Франција се понуди да посредува меѓу Турција и Сириските демократски сили (СДФ), во кои доминираат борците на сириските Курди, соопшти Кабинетот на францускиот претседател...

Туск: ЕУ е загрижена поради акциите на Турција

Европската унија е загрижена поради начинот на кој турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го почитува владеењето на правото во Турција и поради неговите потези...

Курц : ЕУ треба да ги прекине преговорите со Турција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го повтори ставот дека Европската унија треба да ги прекине пристапните преговори со Анкара. - Критериумите за пристап повеќе не се...

По 16 години шанса за „неутрален“ реванш против Финска

Македонија и Финска првпат се сретнаа во Бахреин во 2002 година, кога победи Финска со 3-0, а попладнево треба да одиграат нов пријателски меч...

Бугарија на европскиот врв по бројот на затвореници

Бугарија се наоѓа на првото место во Европа според порастот на бројот на затвореници во 2016 година, дури и ќе ја надмине Турција. Статистичките...