0 C
Skopje
14.11.2018 - 6:16

Ознака: Турција

Потрага по тајните на озлогласениот саудиски конзулат

Турските форензичари и екипи на полицијата со кучиња-трагачи, го истражуваат конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, за да откријат што се случило при исчезнувањето...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник...

Турција воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик

Турција од денеска воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик со цел да ги заштити своите производители. Одлуката е објавена во турскиот Службен весник...

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен, против него ќе биде покрената истрага

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е...

Турската црква го тужи Вартоломеј поради одлуката за Украинската црква

Турската православна црква ја тужи Цариградската патријаршија и патријархот Вартоломеј заради одлуката да и даде автокефалност на Црквата во Украина, изјави портпаролката на патријаршијата...

Суспендирани 259 градоначалници во Турција

Вкупно 259 градоначалници во Турција се суспендирани од должноста, поради активности насочени против националната безбедност, соопшти денеска турското Министерство за внатрешни работи.   Станува збор за...

Доцни отворањето на истанбулскиот аеродром

Новиот истанбулски аеродром нема да биде отворен до крајот на годинава, изјави директорот на аеродромот Кадри Самсунлу. Првично беше планирано аеродромот, чиј капацитет би требало...

Турција ги отфрла тврдењата дека го ослободила свештеникот Брансон под надворешен...

Турската влада денеска соопшти дека надворешниот притисок не е причина за одлуката на судот да го ослободи американскиот свештеник Ендру Брансон од домашен притвор. -...

Како да се спаси сојузот меѓу САД и Турција

Несогласувањата околу Сирија, обвинувањата за авторитарно владеење на турскиот претседател Ердоган, одлуката на Анкара да купи руски системи „с-400“ и покрај противењето од Вашингтон...

„Вашингтон Пост“: Турција и САД договорија ослободување на пасторот Брансон

Вашингтон и Анкара постигнаа договор за ослободување на американскиот пастор Ендрју Брансон, кој е обвинет за тероризам во Турција, во замена за укинување на...