1 C
Skopje
14.11.2018 - 2:35

Ознака: Турција

„Господарот“ Октар и неговите „маченца“ ја скокоткаат јавноста

Турската јавност деновиве е преокупирана со приказната за контроверзниот Аднан Октар (62) познат и под псевдонимот Харун Јахја, инаку водач на еден од најозлогласените...

Ердоган: Велика Британија е вистински пријател на Турција

Велика Британија е сојузник, стратешки партнер, но и вистински пријател на Турција, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Лондон, каде допатува синоќа во...

Ердоган замина на тридневна посета на Велика Британија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска замина на тридневна работна посета во Велика Британија. Турските медиуми јавија дека тој, во рамките на посетата, планира да...

Иванов: Сега е време за Европа 3.0

Наместо да констатираме проблеми, треба да нудиме креативни решенија, истакнал претседателот Ѓорге Иванов на денешниот Глобален форум за лидерство што се одржува на...

Јилдирим: Ако Ерменија сака „нова страница“ во односите, Турција е подготвена

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави денеска дека Турција е подготвена да го преиспита барањето за отворање „нова страница“ во односите со Ерменија. - Ако...

Нов бран апсења на „ѓуленисти“ во Турција

Турската полиција денеска уапси 65 лица во Измир, под сомнение дека се дел од мрежата што ја предводи клерикот Фетулах Ѓулен, кој е во...

Турција: Обвинителството побара доживотен затвор за повеќе од 200 лица

Турското обвинителство денеска побара доживотна затворска казна за повеќе од 200 луѓе, меѓу кои има и поранешни генерали, обвинети дека го предводеле неуспешниот воен...

Можност од нови конфликти во Турција по одлуката на Трамп за...

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за повлекување на САД од Договорот за иранската нуклеарна програма, предизвикува опасност од создавање на нови конфликти, оцени...

Eрдоган: Турција никогаш не се откажа од ЕУ

 Турција никогаш не се откажала од својата цел - приклучување кон Европската унија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по објавата на манифестот...

Ципрас го бранеше договорот за бегалците

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше контроверзниот договор помеѓу ЕУ и Турција за мигрантите, во обид да го олесни гневот на грчкиот остров Лезбос,...