Ознака: Турција

Околу половина милион Турци сакаат да платат, наместо да служат војска

Од 3 август досега околу 450.000 лица аплицирале за намалување на периодот за отслужување на воениот рок во Турција со плаќање одредена сума. Заинтересираните...

Ердоган: Турција нема да бара дозвола за купување на рускиот систем...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција не мисли од никого да бара дозвола дали смее да го купи рускиот ракетен систем С-400. -...

Макрон: На ЕУ и се потребни стратешки односи со Турција и...

На Европската унија и се потребни стратешки односи, меѓу останатото во сферата на одбраната, со најблиските соседи за да се овозможи поголема стабилност, изјави...

Турција ќе ги интензивира ЕУ реформите, очекува визна либерализација

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека во претстојниот период приоритет за Турција ќе биде исполнување на реформите потребни за прием...

Ајгингер: Ако ЕУ премногу чека, Русија и Турција ќе го дестабилизираат...

Доколку ЕУ чека во сите земји на Западен Балкан да бидат воспоставени стабилни демократии без национални конфликти, рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и...

Чавушоглу: Односите со Русија не се алтернатива за ЕУ и САД

Односите на Турција со Русија не се алтернатива за односите на Републиката со Европска унија или со САД, изјави денеска шефот на турската дипломатија...

Во земјата на моќниот лидер и снемоштената лира

Турција секогаш била земја во која се испреплетувале традицијата полна со обичаи од шаманизмот и исламот, патријархалноста и придобивките од новото време „Облечете нешто долго...

Турската полиција уапси над 20 лица и употреби солзавец врз демонстранти...

Турската полиција уапси над 20 лица и употреби солзавец со цел да растера десетици луѓе, кои не ја почитувале забраната за организирање протести во...

Орхан Чебраилоглу -Мојата рефлексија од Македонија

Познатиот и харизматичен ликовен уметник од Турција, Орхан Чебраилоглу ја воодушеви кавадаречката публика која вчера попладне имаше можност да го проследи ликовниот перформанс во...

Во Турција се разгледува можноста за укинување на системот „ол инклузив“...

Туристичкиот сектор во Турција ја разгледува можноста за напуштање на системoт „ол инклузив“, објави Хуриет, повикувајќи се на Здружението на трговци и занаетчии. Според податоците...