6 C
Skopje
13.11.2018 - 22:04

Ознака: Турција

Турција и САД заеднички ќе патролираат во Манбиџ

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар денеска информира дека обуката на заедничките турско-американски воени патроли во сирискиот регион Манбиџ завршила и дека тие се...

Турција повторно со силни адути во односите со партнерите

Сега, по сите воени, политички и економски турбуленции во Турција, се чини ЕУ, а особено Германија, полека но сигурно го прифаќа Ердоган како единствен...

Ердоган го отвора најголемиот аеродром на светот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Истанбул ќе го отвори најголемниот аеродром на светот, во присуство на повеќе од 50 високи функционери од...

Во Турција се отвора најголемиот аеродром во светот

Во Истанбул на 29 октомври ќе биде отворен најголемиот аеродром во светот, што се простира на површина од околу 76 квадратни километри. За изградбата на...

Турција ќе бара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството...

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата...

Единствена цел – задржување на континуитетот учества на големите турнири

Имаме максимален респект кон сите ривали во групата и очекувам овој циклус максимално да го искористиме како подготовка за претстојното СП, изјави капитенот Лазаров,...

Лични предмети на Kашоги пронајдени во дипломатско возило?

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на...

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано со денови

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе...

Делови од телото на Кашоги пронајдени во бунар?

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги се пронајдени во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во...

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман,...