12 C
Skopje
25.9.2018 - 1:53

Ознака: Турција

Умерен земјотрес во реонот на Анталија

Земјотрес со интезитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала минатата ноќ е регистриран во реонот на турскиот медитерански град Анталија. Турската Дирекција за справување со...

Турските власти уапсија 60 лица за наводна поврзаност со Ѓулен

Турските власти уапсиле 51 војник и други девет лица осомничени за поврзаност со Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на неуспешниот обид...

Турција, Русија и Иран ќе тргуваат со своите национални валути

Турција, Русија и Иран планираат да стават крај на хегемонијата на американскиот долар при тргувањето. Трите земји се договорија да ги спроведат меѓусебните трговско-економски операции...

Делегација од Уставниот суд на Република Турција во посета на Македонија

Делегација на Уставниот суд на Република Турција предводена од претседателот на Судот, Зухту Арслан и уште двајца судии и судија известител на Судот, од...

Бомбардирани цели во сириската провинција Идлиб

Руски и сириски воени авиони бомбардираа денеска градови во покраината Идлиб. Тоа се случува само еден ден по самитот што пропадна во Техеран меѓу...

Ердоган: Турција не може да прифати повеќе бегалци

Турција не може да си дозволи да прифаќа повеќе бегалци од Сирија, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на состанокот со претседателите...

Марта Маркоска на фестивали во Турција и во Казахстан

Поетесата Марта Маркоска ќе учествува на меѓународниот „Прв фестивал на митологија и литература“, кој се одржува во Аланија, Турција, до 10 септември, по покана...

Меркел: Германија има интерес од стабилен економскиот развој во Турција

Германија има „стратешки интерес" од стабилен економски развој во Турција, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за германската телевизиска станица Ер Те Ел. Меркел...

Турција и Катар потпишаа трговски договор во вредност од 15 милијарди...

Турција и Катар денеска потпишаа трговски договор вреден 15 милијарди долари, а кој вклучува и доставување нафтени произвопди и природни гасови, објави ДПА. Договорот е...

Годишната инфлација во Турција речиси 18 отсто

Годишната инфлација во Турција се зголеми до речиси 18 проценти поради слабата лира, што доведе до зголемување на цените, соопштија властите. Според податоците на Турскиот...