6.1 C
Skopje
13.12.2019 - 23:42

Ознака: Турција

Турција ќе им забрани пристап на САД до клучните бази?

Турција се закани дека ќе им забрани пристап на САД до две стратегиски бази во земјата ако Вашингтон реши да ѝ воведе санкции поради...

Мигранти замрзнале на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од четврток до недела. Паталогот во...

Преспанскиот договор не успеа, но турскиот спор ќе изнуди грчко политичко...

За справување со Турција на Грција ѝ е потребно меѓупартиско единство, какво што не успеа да постигне кога се преговараше за Преспанскиот договор, гласи...

Грчкиот премиер бара помош од НАТО за спорот со Турција

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе побара од членките на НАТО на самитот во Лондон да ја поддржат Атина, која се соочува со турските обиди...

Турција го одби НАТО

Новиот потег на Турција, кој се однесува на блокада на целиот воен план на НАТО, сигурно претставува дополнителен удар за овој воено-политички сојуз, што...

Турција одбива да го потпише планот за одбрана на НАТО за...

Анкара, наводно, го уценува НАТО и одбива да го потпише предложениот одбранбен план за Балтичките земји и Полска ако Алијансата официјално не ја означи...

Столтенберг: Турција е многу важна земја за НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за францускиот весник „Фигаро“ истакна дека Турција е многу важна земја за Алијансата. - Сите сојузници ја...

Нови имиња за тест-турнирот во Турција

Македонската женска ракометна репрезентација ги започна подготовките за учество на пријателскиот турнир во Анталија (Турција), а во рамките на неделата на ЕХФ, односно периодот...

Македонските компании пред портите на Турција како економски фактор во подем

Очекуваниот поголем економски раст на некои земји, пред сѐ на Турција како најблиска, е предизвик за македонските компании што целат кон извоз и кон...

Подемот на автократиите го означува крајот на глобалната надмоќ на Западот

Поредокот воспоставен по 1945 година е нарушен и никогаш нема да се врати во стариот облик Подемот на автократијата и на десничарскиот популизам, неговиот западен...