6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:31

Ознака: Турција

Побаран доживотен затвор за турскиот бизнисмен Кавала

Судот побара доживотен затвор за турскиот филантроп и бизнисмен Осман Кавала, суден заедно со 15 други обвинети за обид да ја соборат Владата во...

Турција запре околу 270.000 мигранти кои тргнаа кон ЕУ

Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу денеска изјави дека во 2018 година во Турција, при обидот да заминат во ЕУ, биле запрени...

Ердоган со остри критики за САД поради Сирија

Вашингтон одбива да и продаде оружје на Анкара, а во исто време бесплатно ги вооружува терористите. Какво е тоа сојузништво и партнерство во рамките...

Турската полиција има нова теорија за случајот Кашоги

Турската полиција соопшти денеска дека верува оти некои делови на телото на убиениот саудиски новинар Џемал Кашоги можеби се спалени. Во извештајот на полицијата се...

Четворица уапсени по уривањето на зградата во Истанбул

Турските власти приведоа четири лица во врска со уривањето на станбена зграда во Истанбул, при што загинаа 21 лице. Осомничените се проект-менаџерот Сузан Чаир, шефот...

Во Турција уапсени 641 лице поради поврзаност со движењето на Ѓулен

Турските власти приведоа 641 лице поради наводна поврзаност со движењето на Фатулах Ѓулен, за кого Анкара смета дека го организирал обидот за преврат во...

Турција наложи апсење на 1.112 лица поради поврзаност со Ѓулен

Турските власти денеска издадоа налози за апсење на 1.112 лица, осомничени за поврзаност со движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува...

Сѐ уште расте бројот на загинати во уривањето на зградата во...

Бројот на загинати во уривањето на зградата во Истанбул се зголеми на 18 жртви, потврди турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, јави агенцијата...

Спасени девојче и момче од под урнатините на зградата во Истанбул...

Спасувачите денеска извлекоа петгодишно девојче и деветгодишно момче од под урнатините на осумкатницата која вчера се урна во Истанбул. Девојчето Хава Текгоз е спасено откако...

Турбулентните грчко-турски односи дополнително се влошуваат?

Посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Анкара наиде на критики во Грција, среде влошувањето на односите помеѓу двете држави, пишува „Ал џезира“ Турција го...