Ознака: Турција

Турција од 1 јуни ги отвора рестораните, парковите и спортските објекти

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, соопшти дека од 1 јуни ќе бидат дозволени меѓуградски патувања како и дека ќе бидат отворени рестораните, парковите, спортските...

Турските мајстори за баклава станаа „неопходни работници“ во пандемијата

Мерките за изолација го стишија главниот град на Турција. Спокојот нуди духовна и природна убавина. Делфини можат да се забележат во близина на мостот...

Моќниот непријател и „отпишаниот“ либиски генерал разменија закани

Турција жестоко ќе одговори на секој напад од страна на Халифа Хафтар врз турските интереси во Либија, истакна претставник на турската власт неколку часа...

Опаѓа бројот на починати од коронавирус во Турција

Во Турција во изминатите 24 часа од коронавирус починале 28 лица, со што продолжи трендот на опаѓање на бројот на починати, додека бројот на...

Пристигна медицинска помош од Турција

Од Турција денеска пристигна медицинска помош за нашата држава, соопшти Демократската партија на Турците. - Познато е дека за време на пандемијата на коронавирус, Република...

Хотелиерите во Турција известиле дека ќе ги бркаат настинатите гости

Турските хотелиери ги известиле српските агенции дека ќе ги исфрлаат од објектите сите настинати гости. Српските туроператори како аванс, само во Грција испратиле 4,5...

Повеќе од 400 илјади Сиријци од Турција се вратиле дома

Во моментот Турција е домаќин на 3,58 милиони Сиријци, додека повеќе од 400.000 од нив се вратиле во својата земја, објави турското Министерство за...

Со хуманитарен конвој во земјава вратени 102 студенти од Турција

Министерството за надворешни работи соопшти дека 102 студенти од земјава кои студираат на универзитети во Турција биле успешно вратени во Македонија. Споерд МНР, ова е...

Судири на полицијата и демонстрантите во Истанбул, наспроти строгиот карантин

Турската полиција приведе неколку претставници на синдикатот кои излегле на улиците во Истанбул по повод Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај. Тие излегле на...

Во Турција уапсени 402 лица за ширење лажни вести за коронавирусот

Во Турција се притворени 402 луѓе поради ширење лажни вести за коронавирусот. Во соопштението на Министерството за внатрешни работи се вели дека официјалните лица прегледувале...