-7 C
Skopje
16.1.2019 - 23:56

Ознака: турски тек

Еуфоријата за Турски тек е избрзана

Засега нема официјална одлука од компанијата „Газпром“ за дефинитивната траса на овој гасовод, пишуваат бугарските медиуми Еуфоријата околу опцијата вториот крак на гасоводот Турски тек...

„Гаспром“ пресече: „Турски тек“ ќе минува низ Бугарија, Србија, Унгарија...

Руската компанија „Гаспром“ донесе одлука гасоводот „Турски тек“ да ја продолжи својата траса низ Бугарија, Србија, Унгарија и Словачка. Како што наведува рускиот весник „Комерсант“,...

Лавров: Продолжувањето на трасата на „Турски тек“ зависи од ЕУ

Москва ќе биде подготвена за продолжување на трасата на гасоводот „Турски тек“ кон Европа, дури откако ќе добие гаранции од ЕУ дека и овој...

„Турски тек“ ќе минува низ Бугарија

Цевката од гасоводот „Турски тек“ ќе помине низ Бугарија, а одредени количества гас ќе можат соодветно да се тргуваат, но тоа ќе биде прашање...

Бугарија добила барање „Турски тек“ да поминува низ нејзина територија

Бугарската министерка за енергетика Теменужка Петкова денеска изјави дека Бугарија добила барање гасоводот „Турски тек“ кон Европа да минува низ нејзина територија.  - Има јасно барање...