Ознака: турнир

Кутиров: Задоволен сум од залагањето на сите шахисти

Машката шаховска репрезентација на Македонија (просечен рејтинг 2.498 поени, рангирана 29-та пред турнирот), по добриот почеток доживеа два пораза во низа и моментно е...

Карлсен: Имав и среќа при поставувањето на рекордот

Актуелниот светски шаховски првак, норвешкиот велемајстор (ВМ) Магнус Карлсен, постави нов светски рекорд според бројот на одиграни партии без пораз, 101. Тој на последниот...

Ѓоковиќ го зголеми водството на АТП-листата

Светскиот рекет број еден освои нови 500 поени со победата во финалето на турнирот во Токио Светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ, по едномесечна...

Динг и Раџабов вторпат се пласираа на Турнирот на кандидатите

Динг во полуфиналето на Светскиот куп беше подобар од Ју, а Раџабов од Вашер-Лаграв. На Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Карлсен...

Македонските проблемисти освоија 49 поени за новиот ФИДЕ-албум

На Светскиот конгрес на шаховската композиција во Вилнус, ВМ во проблемски шах Зоран Гавриловски освои специјална награда на официјалниот петдневен турнир во компонирање На Светскиот...

Македонија повторно е во игра за пласман на ЕП 2020

Со освоените четири бода на гости против Летонија (2-0) и претходно против Израел (1-1), Македонија е во комбинација за освојување на едно од првите...

Почнува Светскиот куп во шах, Динг Лирен е прв носител

Светскиот куп на Светската шаховска федерација (ФИДЕ) почнува денеска во Канти-Мансијск (Русија) со учество на 128 играчи од 47 земји. Од овој турнир финалистите...

Вилијамс за рекордна 24-та, Андрееску за прва гранслем-титула

Разликата од 18 години меѓу финалистките на турнирот во Њујорк е најголема во тениската опен-ера од 1968 година наваму Американката Серена Вилијамс (37) е на...

Со третото место се зголеми самодовербата пред ЕП

Во мечот за трето место на силниот меморијален одбојкарски турнир „Бранко Хаџииљоски-Чајка“, Македонија ја совлада Бугарија со 3-0, а македонскиот селектор ја оквалификува победата...

Турнирот „Повеќе од игра“ во Сараево прв предизвик за младите металурзи

Пионерите и кадетите на Металург од генерациите 2004/2005 и 2002/2003 ќе бидат дел од четвртиот меѓународен ракометен турнир „Повеќе од игра“, кој ќе се...