Ознака: турнир

Гордоста, иднината и најголемото национално богатство што го негуваме

Вистинско задоволство е да се гледаат овие наши деца како се борат за секоја топка, за секој гол, нешто што ни дава мотив уште...

Познати се седум можни предизвикувачи на Карлсен

Осмиот учесник на Турнирот на кандидати, кој со вајлд-карта ќе настапи во Екатеринбург, најверојатно ќе биде Русинот Кирил Алексенко Рускиот шаховски велемајстор (ВМ) Јан Непомнијашчи...

Георгиев прв на турнирот во забрзан шах „Алкалоид 2019“

Во конкуренција на 168 учесници, по девет одиграни кола, велемајсторот Кирил Георгиев освои 8 поени Македонскиот велемајстор (ВМ) и репрезентативец Кирил Георгиев (2.660 рејтинг-поени) триумфира...

Матлиевски: Имаме квалитет, но мора уште да се работи

Македонија настапи со две селекции на меѓународниот кадетски турнир во организација на РФМ, како подготовка за Шампионатот на ЕХФ в година во Скопје Без победник...

„Опен Скопје“ повторно на старите шаховски патеки

За време на денешното свечено отворање на турнирот ќе има и филателистичка изложба, како и друг музички перформанс, вели директорот на турнирот Ѓорѓи Миновски По...

На ЕП Македонија би играла со Холандија или со Германија

Ждрепката е полудиригирана, повеќе од две земји-домаќини нема да бидат во иста група, а има и други ограничувања и услови, па по сѐ, ако...

Брестовац на турнир во Скопје ќе ја дооформи кадетската селекција

На турнирот во декември треба да настапат Србија, БиХ, Бугарија, можеби и Чиле, како и две македонски репрезентации, А и Б Во периодот од 10...

Ѓорческа во четврт-финалето на турнирот во Анталија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, забележа убедлива победа над Швајцарката Џени Дуерст во два сета, со 6-2 и 6-0 и се пласира во четврт-финалето...

Ѓорческа полуфиналистка во Анталија, игра за 51-от трофеј

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа денеска треба да игра во полуфиналето на турнирот во Анталија (Турција, награден фонд 15.000 долари, се игра на тврда подлога)...

И по 12 години, Надал, Ѓоковиќ и Федерер се водечко трио

Тие беа први носители на финалето на АТП и кога првпат се појавија на ваков турнир, во 2007 година, а и сега, на турнирот...