Ознака: турнир

Карлсен доминантен и на турнирот „Легендите на шахот“

Најдобриот шахист на денешницата, светскиот првак Магнус Карлсен, имаше доминантен настап и на четвртиот интернет-турнир насловен „Легендите на шахот“, победувајќи го со импресивна игра...

Во МЛС-лигата ќе се игра турнир за пласман во ЛШ

ФУДБАЛ - ПРЕД ДА ПРОДОЛЖИ СЕЗОНАТА ВО САД Фудбалската сезона во САД треба да продолжи на 8 јули со турнирот наречен „МЛС се враќа“, во...

Турнирот на кандидатите засега оди според планот

На пандемијата на коронавирусот, која придонесе многу врвни спортски настани низ светот да бидат откажани или одложени, засега се чини „имуни“ се само шаховските...

Превентивни мерки и за шаховскиот Турнир на кандидати

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) внимателно ги следи најновите случувања во врска со коронавирусот, притоа појаснувајќи дека Турнирот на кандидати за предизвикувач на светски првак...

Раџабов се повлече од Турнирот на кандидатите, ќе го замени Вашер-Лаграв

Вашер-Лаграв ќе биде замена за Раџабов, бидејќи тој има највисок просечен рејтинг, од февруари 2019 до јануари 2020 година Азербејџанскиот велемајстор (ВМ) Тимур Раџабов ќе...

Ѓорческа започна со победа во Анталија

Добар старт на најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на турнирот во Анталија, Турција (земјена подлога и со награден фонд од 25.000 долари). Таа и...

Гордоста, иднината и најголемото национално богатство што го негуваме

Вистинско задоволство е да се гледаат овие наши деца како се борат за секоја топка, за секој гол, нешто што ни дава мотив уште...

Познати се седум можни предизвикувачи на Карлсен

Осмиот учесник на Турнирот на кандидати, кој со вајлд-карта ќе настапи во Екатеринбург, најверојатно ќе биде Русинот Кирил Алексенко Рускиот шаховски велемајстор (ВМ) Јан Непомнијашчи...

Георгиев прв на турнирот во забрзан шах „Алкалоид 2019“

Во конкуренција на 168 учесници, по девет одиграни кола, велемајсторот Кирил Георгиев освои 8 поени Македонскиот велемајстор (ВМ) и репрезентативец Кирил Георгиев (2.660 рејтинг-поени) триумфира...

Матлиевски: Имаме квалитет, но мора уште да се работи

Македонија настапи со две селекции на меѓународниот кадетски турнир во организација на РФМ, како подготовка за Шампионатот на ЕХФ в година во Скопје Без победник...