Ознака: турнир

Почна турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески

 Под покровителство на општина Карпош, во спортската сала „Форца“ почна десеттиот Меморијален турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески. Покрај екипи од...

Одличен меѓусебен тест на мундијалските кадети

Кадетската А-репрезентација на Македонија забележа победа со 25-21 над Б-селекцијата во воведниот меч на меѓународниот ракометен турнир што во организација на Ракометната федерација на...

Боксери од осум земји на 48-от „Златен гонг“

Боксери од Македонија, Србија, Романија, Полска, Словенија, Албанија, Бугарија и од Косово ќе настапат на традиционалниот 48-ми по ред меѓународен турнир „Златен гонг“, кој...

Дел Потро го откажа учеството на турнирот во Лондон поради повреда

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро ќе го пропушти финалниот турнир во 2018 година кој ќе се игра од 11 до 18 ноември во...

Ѓорческа загуби во полуфиналето на турнирот во Истанбул

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на ИТФ фјучерс турнирот во Истанбул, Турција. Таа во полуфиналниот натпревар беше совладана...

Македонија убедлива против Лихтенштајн, првото место обезбедено?

Македонија забележа рутинска победа над Лихтенштајн, 4-1, во 3-то коло во групата 4, Лига Д, во Лигата на нациите (ЛН) Најдобрите фудбалери на Македонија забележаа...

Турнирот „Никола Грдановски-Нике“ по 37. пат

Во спортската сала „Автокоманда“ во Скопје, во организација на КК Металург, денеска со почеток во 10.30 часот, по 37-ми пат ќе се одржи најстариот...

Осака и Азаренка го откажаа учеството на турнирот во Вухан

Победничката на УС Опен, Наоми Осака (Јапонија) и поранешната светска тенисерка број 1 Викторија Азаренка (Белорусија) го откажаа своето на турнирот во Вухан (Кина)...

Успех на македонските составувачи на шаховски проблеми на турнирите во Охрид

Во секцијата А, каде што учествуваа 32 автори од 17 земји со 55 помошни мата во два потега првото место го освои македонскиот ВМ...

Одбојкарите брзо им возвратија на Швајцарците

Во квалификациски реванш-меч за ЕП, Македонија на гости ѝ се реваншира на Швајцарија за поразот во Скопје, совладувајќи ја со 3-2 во сетови (25-21,...