4.8 C
Skopje
29.1.2022 - 14:54

Ознака: туристи

Во Белград имало 100.000 туристи за Нова година

Србија Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, повикувајќи се на процените на полицијата, соопшти дека за време на новогодишната ноќ низ централните градски улици поминале околу...

Стар кварт на Багдад стана уметничко дело

Група на ирачки уметници претвориле една од најстарите населби во Багдад во уметничка галерија на отворено. Идејата за разубавување на уличките во Багдаг наиде на...

Морничавиот остров на куклите во Мексико привлекува милиони туристи

Мексиканскиот остров на куклите е совршена дестинација за љубителите на хорор-филмовите и морничавите легенди, а поврзан е со посебна приказна, која со години привлекува...

Израел ги отвора границите за туристи, првпат од почетокот на пандемијата

Израел од денеска почна да прима индивидуални посети од туристи, првпат од почетокот на пандемијата на коронавирус. Властите се надеваат дека отворањето на границите на...

Мобилизирање на целокупниот потенцијал за привлекување туристи

Статистичките податоци во 2021 година, во споредба со 2019-та, покажуваат дека во периодот јануари - јули бележиме намалување за 305 илјади туристи, што претставува...

„Спејс-икс“ ги однесе првите туристи во вселената

Со ракетата „Спејс-икс“ на Илон Маск во вселената полетаа првите четворица вселенски туристи - цивили. Вселенските туристи безбедно го завршија своето патување во орбитата...

Вулкан на Исланд еруптира веќе шест месеци

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми. Првата...

Од хотел во Мексико киднапирани туристи

Мексиканските власти денеска ослободија 22 туристи, главно Кубанци и Хаиќани, кои претходно беа киднапирани од вооружени напаѓачи во хотел во државата Сан Луис Потоси...

Франција забрани влез за невакцинирани туристи од САД

Франција стана уште една европска земја која ги отстрани Соединетите Американски Држави од листата на земји во кои можат да патуваат американските граѓани, пренесуваат...

Езерото Хилиер го привлекува вниманието на многу туристи

Езерото Хилиер, сместено во австралискиот архипелаг Речерш, потсетува на гума за џвакање во розова боја. Оваа прекрасна локација го привлекува вниманието на многу туристи,...