10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:01

Ознака: туристички агенции

Туристичките агенции ќе протестираат ако се воведе задолжителен ПЦР тест за...

Туристичките агенции најавија дека ќе протестираат доколку Владата воведе задолжителен ПЦР тест за влез во земјата. Нивниот став е дека туристичкиот сектор не смее да...

111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани и клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за свадби и ноќни клубови. На...

Туристичките агенции не прифаќаат кредити

Туристичките агенции лути по изјавите за содржината на петтиот пакет мерки. По изјавите на вицепремиерот Битиќи и министерот за економија Бектеши дека во петтиот...

Српските туристи и агенции се закануваат со штрајк со глад поради...

Веста дека Грција ќе остане затворена за српските граѓани и по 15 септември предизвика гнев кај туристите и сопствениците на агенциите. Неполн час по објавувањето...

Фон дер Лејен: Не би ги советувала граѓаните да планираат летен...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, вели дека поради коронавирусот граѓаните треба да почекаат со планирањето на летниот одмор. - Би ве советувала...

Туристичките агенции ќе даваат ваучери за пропаднатите патувања

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата презентираше нови мерки за справување со последиците од коронавирусот, ковид-19. Како што информираше министерот на...

Додека зимуваат, бараат место за летен одмор

Претставниците на туристичките агенции истакнуваат дека попустите што се добиваат со рана резервација се значителни, поради што сѐ поголем број граѓани се одлучуваат летувањето...

Туристичките агенции тешко ќе ја вратат загубената доверба

Широката законска рамка и недоволната контрола на туристичките агенции им овозможија голем простор за манипулации со лиценци, нелојална конкуренција и неквалитетни лажни аранжмани Граѓаните сѐ...

Патниците имаат право на обесштетување од туристичките агенции

Здружението за угостителство и туризам бара лиценцата за туристичка дејност да се реобновува на периодот од две, односно три години и на тој начин...