10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:50

Ознака: туризам

„Ледената катедрала“ во швајцарските Алпи е подготвена за посетителите

Ледената пештера која се формира природно на глечер на голема надморска височина во швајцарските Алпи, стана достапна за посетителите кои доаѓаат да се воодушевуваат...

Над 1.000 физички и правни лица од туристичко-угостителскиот сектор ќе добијат...

Над 1.000 физички и правни субјекти аплицираа на петте јавни повици за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор кој минатиот месец ги објави Министерството за економија....

Шкотски замоци ќе се трансформираат во хотели по шпанскиот модел за...

Замокот Данотар во Шкотска кој се наоѓа на остра карпа над Северното Море отворен е за туристи, но од 16-от век таму никој не...

Исланд ќе го отвори туризмот, но само за богатите

Исланд е повторно отворен за туристите дури и во време на ковид-пандемија, но само за оние кои годишно имаат приход од 88.000 долари  Пред една...

Како да се подготвиме за постковид-туризам

Туризмот има потенцијал да ги повлече и другите гранки, како сообраќајот и земјоделството, со што ќе се придвижи целото стопанство. Но потребна е навремена...

Хотелите во Пјонгјанг можат да ве вратат назад во времето

За многу посетители на Северна Кореја чувството за патување низ времето никогаш не било поживописно отколку кога првпат ќе влезат во својот хотел, пишуваат...

Искористена само една третина од ваучерите за туризам

Само една третина, или поточно 43 илјади од вкупно изработени 110 илјади ваучери за туризам биле искористени заклучно со вчерашниот ден. Сепак, министерот за...

Од симбол на пандемијата Вухан стана најпосетуваниот град во Кина

Вухан порано беше симбол на пандемијата ковид-19, но оттогаш животот во тој кинески град со 11 милиони жители главно се враќа во нормала, пренесуваат...

Перу го отвори Мачу Пикчу за само еден јапонски турист

Јапонскиот турист чекал скоро седум месеци Перу да ги отвори урнатините на Мачу Пикчу за да влезе во тврдината на Инките. Јапонецот Џеси Такајама...

Ковид-19 го разболи и меѓународниот туризам

Светот неделава, на 27 септември, го одбележи глобалниот ден на туризмот, а целта беше да се „поттикне свеста кај меѓународната заедница за важноста на...