Ознака: туризам

Албанија во девет месеци годинава заработила околу 1,5 милијарди евра од...

Албанската економија во периодот јануари-септември годинава од туризмот оствари бруто приход од околу 1,5 милијарди евра. Податоците објавени од Централна банка на Албанија покажуваат дека...

„Вирџин галактик“ можност за вселенски туризам

„Вирџин галактик“ на Ричард Бренсон се подготвува конечно да го испрати својот туристички ракетен брод до работ на вселената. Ако летот е успешен, тоа...

Кадис ќе ги избрка гулабите за да ги задржи туристите

Шпанскиот град Кадис вети дека ќе отстрани пет илјади гулаби, откако газдите на повеќе локални хотели тврделе дека тие ги напаѓале и ги бркале...

„Мрачниот туризам“ ги привлекува странците во Сараево

Сопственикот Аријан Курбашиќ (27) знае дека неговата идеја за гостопримство не е по сечиј вкус, па затоа е подготвен за отстапки, со цел да...

Речиси за десет отсто зголемен бројот на туристи во Грција

Повеќе од 44 милиони патници ги искористија грчките аеродроми во периодот од јануари до август 2018 година, што претставува зголемување за 9,9 проценти во...

Во Турција се разгледува можноста за укинување на системот „ол инклузив“...

Туристичкиот сектор во Турција ја разгледува можноста за напуштање на системoт „ол инклузив“, објави Хуриет, повикувајќи се на Здружението на трговци и занаетчии. Според податоците...

Девизниот прилив од туризмот годинава ќе изнесува 24 милијарди денари

Вкупно 26,5 проценти поголем девизен прилив оствари туризмот во првиот квартал годинава за разлика од истиот период лани. Очекувањата се дека 2018-та ќе заврши...

Набљудувањето мечки популарно меѓу туристите во Словенија

Се поголем број туристи ја посетуваат Словенија со цел да ги набљудуваат мечките, јави словенечката новинска агенција СТА. Најдобро време за набљудување на мечките е...

Хотелиерите се жалат на недостиг од кадар, а не сакаат да...

Работодавците во Хрватска остро се спротивставија на предлогот на министерот за туризам за зголемување на платите во хотелиерството и угостителството за 30 проценти ХРВАТСКА Предлогот на...

Поскап туризам поради зголемување на цената на нафтата

Асоцијацијата „Глобал бизнис травел“ соопшти дека се очекува во 2019 година авионските билети да поскапат и до седум отсто, додека цените во хотелите може...