Ознака: туризам

Кипар доби совршен рејтинг за чистотата на водата за капење

Во извештајот на Европската агенција за животна средина Медитеранот е познат по своите исклучително чисти води. Сепак, постои една земја во која можете да бидете...

Дали странците ќе го спасат домашниот туризам?

Домашните туристи во целост имаат свое значење, но за да се избегне нова катастрофална туристичка сезона и трајно губење на позициите на меѓународниот пазар...

„Операција Миконос“ со дронови ќе ги разбива „ковид-забавите“

Властите во Грција дадоа зелено светло за „Операцијата Миконос“, во која со помош на дронови ќе се забележуваат туристите што не ги почитуваат протоколите...

Шпанија ги отвора границите за туристите кои се вакцинирани

Шпанија од денеска ги отвора своите граници за патниците вакцинирани против коронавирус, кои доаѓаат од ЕУ, трети земји или земји поврзани со Шенген, со...

Малта ќе доделува ваучери од по 200 евра на туристите кои...

Владата на Малта соопшти дека ќе одвои 50 милиони евра за ваучери со цел зголемување на потрошувачката во земјата. Предвидено е да се доделат по...

Кузеска: Шестиот пакет мерки е поддршка за туристичко-угостителскиот сектор

Владата предводена од СДСМ продолжува со помош и поддршка за домашната економија, истакна портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска. Таа потсети дека се објавени седум јавни...

Шпанија најави отворање за туристите од земји надвор од ЕУ

Патниците надвор од Европската Унија ќе може рекреативно да ја посетуваат Шпанија од 20 мај, рече министерот за туризам, Рејес Марото. Ова може да биде...

Црна Гора воведува бесплатни ПЦР-тестови за туристите

Министерството за здравство на Црна Гора ги извести Институтот за јавно здравје и сите здравствени домови дека од утре ќе се прават бесплатни ПЦР-тестови...

Грција ги отвори плажите

Грција денеска повторно ќе ги отвори своите плажи, а музеите ќе бидат отворени следната недела, со што земјата се подготвува за почетокот на новата...

Рама: Нема да има пречки за оние кои сакаат да летуваат...

Албанскиот премиер Еди Рама денес изјави дека нема да им се наметнуваат посебни услови или пречки на оние кои годинава сакаат да летуваат во...