Ознака: туризам

И годинава ќе има ваучери за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата информираше за програмите кои што ќе ги реализира Министерството за економија во 2021 година,...

Перспективите за развој на планинскиот туризам сѐ уште се замаглени

Најголемиот недостиг се огледува во малиот број сместувачки капацитети на сите македонски планини, ако ги исклучиме Попова Шапка и Маврово како зимски спортски центри,...

Шри Ланка се отвори за туристи, но можат да посетуваат само...

Шри Ланка ги отвори своите аеродроми за странските туристи. По осуммесечната забрана и затворените граници поради пандемијата, туристите повторно можат да ја посетат Шри...

„Ледената катедрала“ во швајцарските Алпи е подготвена за посетителите

Ледената пештера која се формира природно на глечер на голема надморска височина во швајцарските Алпи, стана достапна за посетителите кои доаѓаат да се воодушевуваат...

Над 1.000 физички и правни лица од туристичко-угостителскиот сектор ќе добијат...

Над 1.000 физички и правни субјекти аплицираа на петте јавни повици за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор кој минатиот месец ги објави Министерството за економија....

Шкотски замоци ќе се трансформираат во хотели по шпанскиот модел за...

Замокот Данотар во Шкотска кој се наоѓа на остра карпа над Северното Море отворен е за туристи, но од 16-от век таму никој не...

Исланд ќе го отвори туризмот, но само за богатите

Исланд е повторно отворен за туристите дури и во време на ковид-пандемија, но само за оние кои годишно имаат приход од 88.000 долари  Пред една...

Како да се подготвиме за постковид-туризам

Туризмот има потенцијал да ги повлече и другите гранки, како сообраќајот и земјоделството, со што ќе се придвижи целото стопанство. Но потребна е навремена...

Хотелите во Пјонгјанг можат да ве вратат назад во времето

За многу посетители на Северна Кореја чувството за патување низ времето никогаш не било поживописно отколку кога првпат ќе влезат во својот хотел, пишуваат...

Искористена само една третина од ваучерите за туризам

Само една третина, или поточно 43 илјади од вкупно изработени 110 илјади ваучери за туризам биле искористени заклучно со вчерашниот ден. Сепак, министерот за...

Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 12 at website https://animeheaven.pro animeheaven dragon ball super

Naruto: Shippuden (Dub) (https://funimationfree.com/m/wG10) Episode 500 at Funimation funimation dbz