2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 0:55

Ознака: туризам

Бектеши: Бројот на туристи зголемен 56,6 % за седум месеци

Мерките на Министерството за економија даваат резултат, туризмот пополека се враќа во нормала. Последните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на...

Пандемијата предизвика огромни загуби за светскиот туризам

Ковид-19 ја чини светската економија околу четири илјади милијарди долари во 2020 и 2021 година поради колапсот на меѓународниот туризам. Ова се посочува во...

Очекуваме раст на бројот на домашни и странски туристи

Бектеши во посета на автокампот „Ливадишта“ Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири, со директорот на Агенцијата...

Во албанските „војни за лежалки“ не се бираат средства

Зголемената конкуренција за користење на плажите во екот на туристичката сезона во Албанија доведе до неколку насилни инциденти, вкучувајќи повеќекратно убиство и подметнати пожари...

Кипар доби совршен рејтинг за чистотата на водата за капење

Во извештајот на Европската агенција за животна средина Медитеранот е познат по своите исклучително чисти води. Сепак, постои една земја во која можете да бидете...

Дали странците ќе го спасат домашниот туризам?

Домашните туристи во целост имаат свое значење, но за да се избегне нова катастрофална туристичка сезона и трајно губење на позициите на меѓународниот пазар...

„Операција Миконос“ со дронови ќе ги разбива „ковид-забавите“

Властите во Грција дадоа зелено светло за „Операцијата Миконос“, во која со помош на дронови ќе се забележуваат туристите што не ги почитуваат протоколите...

Шпанија ги отвора границите за туристите кои се вакцинирани

Шпанија од денеска ги отвора своите граници за патниците вакцинирани против коронавирус, кои доаѓаат од ЕУ, трети земји или земји поврзани со Шенген, со...

Малта ќе доделува ваучери од по 200 евра на туристите кои...

Владата на Малта соопшти дека ќе одвои 50 милиони евра за ваучери со цел зголемување на потрошувачката во земјата. Предвидено е да се доделат по...

Кузеска: Шестиот пакет мерки е поддршка за туристичко-угостителскиот сектор

Владата предводена од СДСМ продолжува со помош и поддршка за домашната економија, истакна портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска. Таа потсети дека се објавени седум јавни...