10.8 C
Skopje
3.12.2021 - 15:04

Ознака: тунис

Политичките партии го обвинуваат тунискиот претседател за пуч

Главните политички партии во Тунис го обвинија претседателот Каис Сајед дека извршил државен удар откако тој го симна од власт премиерот Ишем Мешиши и...

Поранешниот туниски претседател Марзуки го осуди државниот удар

Поранешниот туниски претседател, Монсеф Марзуки, го осуди распуштањето на владата и суспендирањето на Парламентот од страна на претседателот на земјата Кајс Саид, нарекувајќи го...

Присвојувањето на моќта ја загрози демократијата изродена од арапската пролет

Во Тунис изби политичка криза откако претседателот Каис Сајед го смени премиерот и го суспендираше парламентот во најсериозниот тест со кој се соочува државата...

Туниските безбедносни сили упаднале во канцеларијата на „Ал Џазира“

Туниските безбедносни сили упаднале во канцелариите на „Ал Џазира“ и го избркале персоналот, објави медиумската група на социјалните мрежи откако претседателот Каис Саид доцна...

Војската го обиколи и блокира парламентот во Тунис

Откако тунискиот претседател ја прекина работата на парламентот и го разреши од должноста премиерот, по насилните протести предизвикани од наглиот пораст на бројот на...

Претседателот на Тунис обвинет за предводење „мек пуч“ против државата

Набљудувачите тврдат дека изјавите и ставовите на тунискиот претседател Каис Саид неодамна предизвикале загриженост во врска со можните отстапувања што може да претставуваат закана...

Во Тунис жена бомбаш-самоубиец се разнесе заедно со своето бебе

Туниските власти соопштија дека жена бомбаш-самоубиец се убила себеси и своето бебе за време на антитерористичките операции во планинската зона во провинцијата Касирин. - Уште...

Во бродолом во близина на Тунис загинаа 52 мигранти

Педесет и две лица, претежно мигранти од субсахарска Африка, загинаа при потонувањето на нивниот брод крај брегот на Тунис. Според изјавите собрани од туниските власти,...

Најмалку 30 мигранти се удавија во близина на Тунис

Брод што превезувал мигранти потонал во близина на брегот на Тунис, шти што најмалку триесет патници се удавиле. Бродот се превртел во близина на...

Влегувањето на Хафтар во Триполи би било кошмар

Одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар сметаше на поддршката на Египет од почнувањето на офанзивата врз Триполи во април минатата година, додека соседите на запад...