16 C
Skopje
22.10.2020 - 15:08

Ознака: тунел

Воз со патници влезе во тунел и исчезна засекогаш

Мистерија што до денес не е откриена Компанијата „Занети“ на 14 јули 1911 година им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци како дел од нивната...

Откриен тунел со оружје под Атина, уапсени турски терористи

Полицијата во Грција уапси припадници на турска терористичка организација откако во Атина беше откриен тунел во кој имало арсенал од армиско вооружување, пренесува „Катимерини“. Единаесет...

Патување низ најдолгиот железнички тунел под швајцарските Алпи

Најдолгиот железнички тунел под швајцарските Алпи наскоро ќе биде целосно отворен, а се наоѓа во склоп на најдолгиот тунел во светот Готард, кој е...

За јавноста отворен тунелот за бегство под Берлинскиот ѕид

Тунел под Берлинскиот ѕид, кој служел за бегство во Западна Германија, денеска првпат е отворен за јавноста. Тунелот под улицата Бернауер го отвори градоначалникот на...

Се сруши тунел на метро-станица во изградба во Кина

Кинеските власти соопштија дека петорица работници загинале за време на рушење на тунел на подземна железница која била во изградба во градот Чингдао на...

Пробиен и вториот тунел под превојот Пресека

Со мала свеченост денеска во присуство на вработените ангажирани во изградбата на автопатот Кичево –Охрид, беше пробиен и вториот тунел под превојот Пресека, откако...

Пробивањето на вториот тунел под Пресека во завршна фаза

По завршувањето на првата тунелска цевка во ноември, се приближува крајот и на втората цевка од тунелите под Пресека. Според последните мерења, од оваа...

Норвешка се подготвува за архитектонско чудо

Спектакуларните релјефи со кои Норвешка може да се пофали се нејзина предност, но и голема мана. Бројните фјордови се магнет за љубителите на природата,...

Уште 50 метри до пробивање и на вториот тунел под Пресека

По пробивањето на првата тунелска цевка под Пресека, на автопатот Кичево - Охрид, до целосното завршување на работата и пробивањето на вториот тунел, преостануваат...

Пробиен првиот тунел под Пресека

Со мала свеченост во утробата на планината, денес и официјално беше пробиен првиот од двата тунели под превојот Пресека со должина од 1.996 метри.Оваа...