2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 2:18

Ознака: тужба

Филипче: Ќе поднесам тужба против Лефков од ВМРО-ДПМНЕ кој шири лаги

До граѓанскиот суд утре ќе поднесам тужба за навреда и клевета и нарушување на мојата чест и углед, против Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ,...

Министерка oд Босна и Херцеговина порача дека вакцината на „Астразенека“ е...

„Астразенека“ размислува да ја тужи Босна и Херцеговина во врска со изјавата на министерката за надворешни работи Бисера Турковиќ, која рече дека вакцината од...

Семејствата на починатите од ковид-19 во Италија бараат отштета

Членовите на семејствата на починатите од ковид-19 во Италија започнаа правна постапка против премиерот, министерот за здравство, како и претседателот на регионот на Ломбардија....

Родители му плаќаат отштета на синот за уништувањето на неговата порно-колекција

Судија во американската сојузна држава Мичиген пресудил во корист на 42-годишен маж кој побарал од своите родители да му платат отштета затоа што му...

Трамп ја повлече тужбата за изборите во Мичиген

Адвокатот на американскиот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани изјави дека постоела организирана кампања и централизиран план за изборна измама. Измамите, како што рече, ги...

Врховниот суд во Пенсилванија ја отфрли тужбата на Трамп

Врховниот суд во Пенсилванија ја отфрли тужбата поднесена од кампањата на Доналд Трамп, во која се вели дека на набљудувачите на изборите им бил...

Братот на Ескобар ги тужи Швеѓаните поради измама со златни телефони

„Ескобар Инк“, компанијата која братот на Пабло, Роберто Ескобар ја води заедно со Швеѓанецот Олаф Густафсон, тврди дека „Кларна“ им должи 400.000 евра за...

Судот во Стразбур ѝ наложи на Македонија да исплати надомест на...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на двајца тужители, Роми, застапувани од страна на Европскиот центар за права на Ромите...

Влечењето со јаже што ја потсети Америка на ропството доведе до...

Афроамериканецот Доналд Нили кој при апсењето минатата година беше спроведен од двајца бели полицајци на коњи, врзан со јаже, го тужи градот Галвестон во...

Одбиена тужбата на Рускоска против ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанскиот суд во Скопје го одби тужбеното барање на обвинителката Вилма Рускоска против Игор Јанушев и Христијан Мицкоски, односно против ВМРО-ДПМНЕ. Писмената пресуда со образложението...