Ознака: тужба

„Ролинг Стоунс“ се заканија со тужба за Трамп

„Ролинг Стоунс“ преземаат понатамошни чекори за да го спречат Доналд Трамп да користи нивна музика на митинзи откако кампањата на претседателот ги игнорираше претходните...

Поднесена тужба за велепредавство против Порошенко

Канцеларијата на украинскиот државен јавен обвинител покрена истрага за велепредавство и злоупотреба на службената должност за поранешниот претседател Петро Порошенко откако беа објавени преписи...

ЗНМ: Нема ниту една правна постапка против сторители кои на „крвавиот...

Група новинари, помогнати од Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска, на годишнината од т.н. крвав четврток, преку адвокатската канцеларија Медарски поднесоа тужби против...

Вдовицата на Коби ја тужи компанијата со хеликоптерот за немарност и...

Сопругата на Коби Брајант, Ванеса Брајант, ја тужи компанијата што го поседувала хеликоптерот, во кој беа нејзиниот сопруг и ќерката Џијана, како и уште...

Околу 4.000 германски туристи се приклучуваат на колективната тужба против ски-центарот...

Околу 4.000 германски туристи кои се заразиле со коронавирусот се приклучуваат на тужбата на Здружението за заштита на потрошувачите (VSV) против австрискиот ски-центар Ишгл. Властите...

Околу 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Околу 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемија на коронавирус и ускратување на информации за...

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг, НБА легендата Коби Брајант...

Норвешка фирма ја тужи власта поради обид за шпионирање во Русија

Судот во Осло во понеделникот отвори расправа за тужбата поднесена од норвешката компанија „Олен Бетонг группен АС“ против владата тврдејќи дека норвешките тајни служби со години се обидувале...

Рама го тужи Харадинај поради тврдењата за размена на територии

Албанскиот премиер Еди Рама до Основниот суд во Приштина поднел тужба за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај. Тужбата се однесува на...

Иран ќе го тужи Трамп поради убиството на Сулејмани

Иран планира да го тужи американскиот претседател Доналд Трамп за убиството на командантот на елитната иранска единица Кудс, генерал Касем Сулејмани, соопшти денеска претседателот...