11.6 C
Skopje
21.10.2020 - 20:40

Ознака: трошоци

Хан бара повеќе пари од членките за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но во неговата родна земја,...

ССМ: За основните трошоци на четиричлено семејство му се потребни 530...

На едно четиричлено семејство за да ги задоволи основните животни трошоци, во јули годинава, му биле потребни во просек 531 евро, покажуваат податоците за...

Со вакцинација се избегнуваат трошоците за третирање болести

Првата вакцина служи за да го подготви организмот на животното против вирусот или бактеријата, додека следните вакцини ќе го стимулираат имунолошкиот систем да создава...

Голф-опсесијата на Трамп скапо ги чини Американците

За време на неговата претседателска кампања, американскиот претседател Доналд Трамп често го критикуваше поранешниот претседател Барак Обама оти игра голф и изјави дека доколку...

Високите трошоци на новата студена војна

Новата студена војна против Кина нема да се добие со идеологија, па дури ни со оружје, туку со економски притисоци и стимуланси. Стратегијата за...

Колку сме подготвени да станеме паметен град

Паметен град или „смарт сити“ е концепт на функционирање на еден град или урбано подрачје, што се карактеризира со користење напредни дигитални технологии за...

Енергетската ефикасност во домовите ги намалува трошоците и до 40 проценти

Примената на енергетската ефикасност во домовите може да ги намали трошоците до 40 проценти, а домаќинствата имаат можност и за заштеда до 20 проценти...

Општините за новогодишното украсување потрошиле 30 проценти повеќе од лани

Локалните власти за новогодишното украсување за дочекот на 2019 година потрошиле околу 615 илјади евра, што е за 30 проценти повеќе од претходната година,...

Фудбалските клубови лани потрошија седум милијарди долари за трансфери

Фудбалските клубови минатата година потрошиле вкупно 7,03 милијарди долари за трансфери, според извештајот објавен на официјалната веб-страница на ФИФА, јави МИА. Во споредба со 2017...

Едни ги фалат, други ги кудат малите хидроцентрали

Контроверзни студии за ефектите Изведбените проекти за малите хидроцентрали (МХЦ) во Македонија, а особено студиите и истражувањата за нив, не губат на актуелност. Тоа е...