15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 4:20

Ознака: трошоци

Германија бара невакцинираните да си ги плаќаат трошоците за лекување

Оние кои не сакаат да се вакцинираат против коронавирусот треба да ги сносат финансиските последици од таквата одлука, рече министерот за здравство на Германија,...

Корона-кризата не ги поколеба САД да ги зголемат воените трошоци

Според најновиот извештај на Стокхолмскиот меѓународен истражувачки институт за мир (СИПРИ), светските трошоци во одбраната се зголемија на нешто под две илјади милијарди долари...

Скриените трошоци на банките треба да станат видливи

Банкарските експерти се согласни дека клиентите мора да имаат доволно информации за тоа кои се трошоците за банкарските услуги и со каква фреквенција тие...

ЕПИ: Со медијација до помалку судски спорови и помали трошоци за...

Медијацијата значително ја намалува потребата од судски спорови, а истовремено претставува и помал трошок за граѓаните, е клучната порака од денешниот настан „Придобивките од...

Колкави би биле трошоците за спречување на наредната пандемија

Една анализа открива дека ако се потрошат 260 милијарди долари во наредната деценија, значително ќе се намалат шансите за уште една пандемија слична на...

Редизајнирани стадиони, помалку гледачи, помали приходи, поголеми трошоци?

Во студијата на архитектонско студио од Мадрид се вели дека при дизајнот на стадионите во иднина, поради влијанието на ковид-19, клубовите ќе треба да...

Повеќе од 200 идеи за поедноставување и намалување на трошоците на...

Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, кои беа закажани за јули годинава, во март беа одложени за една година, поради стравувањата од пандемијата на...

Олимпијадата е одложена – кој ќе ги покрие трошоците?

Првиот човек на Организациониот одбор на Олимписките игри во Токио, Јоширо Моро, рекол дека нема да им биде лесно на меѓународните федерации да откријат...

Трамп одобри 8,3 милијарди долари за борбата со коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска потпиша одобрение за итни трошоци во вредност од 8,3 милијарди американски долари за да се забрза одговорот на коронавирусот,...

Кој колку плаќа удел за членство во воената алијанса?

Трошоците за членството во НАТО под лупа и на магазинот „Ер форс“ Колку изнесуваат трошоците за членство во евроатлантската воена алијанса и колку точно проценти...