13.6 C
Skopje
19.7.2019 - 7:38

Ознака: трофеј

Шампионите на Вимблдон добиваат само намалена копија на пехарот

Пехарот за машкиот победник (од 1887 год.) е позлатен, висок 46 см, со дијаметар од 19 см, а трофејот за жените-победнички на Вимблдон (од...

Лина Ѓорческа го освои 47-от трофеј

Според специјализираните интернет-страници за ранг-листа во живо, Ѓорческа од денеска би требало да скокне и во поединечна и во конкуренција на двојки на листата...

Меси по шести пат го освои трофејот „Пичичи“ во Примера

Аргентинскиот фудбалски ас, Лионел Меси е освојувачот на трофејот „Пичичи“ по шести пат во кариерата откако сезонава беше најдобар стрелец во Примера со 36...

Блокотехна по само две години постоење освои меѓународен трофеј

Kошаркарскиот клуб Блокотехна успеа, по само по две години од своето основање, да го крене првиот победнички пехар во меѓународна конкуренција, триумфирајќи во Балканската...

Рамос е мајстор за финале, но кој води во бербата на...

Серхио Рамос го одигра 25-то финале и го освои 19-от трофеј во натпреварување со финален меч во фудбалската кариера. Капитенот на Реал Мадрид го...

Космонаутот Дјук доби признание од ИОК за Месечинската олимпијада

Претседателот на ИОК, Томас Бах на Чарлс Дјук, 10-от човек што одеше по Месечината, му го предаде трофејот со име „Небото е граница“, откако...

Чиј мотив ќе биде најсилен во трката по сребрениот трофеј?

Ждрепката на осминафиналните двојки од ЛШ ќе биде влечена денеска, од 12 часот. Од досегашните шампиони во трка се Реал, Барселона, Ливерпул, Баерн, Ајакс,...

Украден трофејот на Томас од Тур де Франс

Трофејот за шампионот на велосипедската трка околу Франција (Тур де Франс), освоен годинава од Британецот Герент Томас од тимот Скај, бил украден за време...

Седуммина интернационалци во трка по трофејот што недостига

За титулата во Лига Европа од денеска ќе играат Мојсов, Тричковски (АЕК), Елмас (Фенербахче), Адеми (Динамо З.), Ристовски (Спортинг), Илиев (Арсенал) и Николов (Види) Седуммина...

Лионел Меси со 33-ти, рекорден трофеј во својата витрина

Аргентинецот Лионел Меси стана најтрофејниот фудбалер во (пре)богатата историја на Барселона долга 118 години, откако каталонскиот клуб ја совлада Севилја со 2-1 во шпанскиот...