Ознака: тротинет

Повредени две малолетнички на тротинет во Скопје

Две девојчиња, од кои едното потешко, се повредени откако во нив удрил автомобил во Скопје додека се возеле на тротинет. Според информациите на МВР, несреќата...

МНР купи електрични тротинети за вработените

Во рамки на проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“ Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на...

Девојка на електричен тротинет тешко повредена во Скопје

На крстосницата од скопските улици „Македонско-косовска бригада“ и „Втора македонска бригада“ вчера во попладневните часови се случила сообраќајна незгода во која тешко е повредена...

Вело-културата станува дел од македонската политичка култура

Велосипедот како симбол на прогресот на функционерскиот начин на размислување Забележлива е промената на навиката кај граѓаните сѐ почесто до своето работно место да одат...

Возач на електричен тротинет загина во сообраќајка во Битола

Во сообраќајна незгода која се случила вчера во Битола загинал 26-годишен битолчанец што управувал со електричен тротинет. Како што информираат од МВР, сообраќајката се случила...

Од тротинет до покрив над глава

Во општината Бутел велат дека засега немаат предвидено субвенционирање фасади, покриви и лифтови, а од Чаир накратко образложуваат дека ваквиот вид субвенции му ги...

Електричните тротинети опасност во сообраќајот

Возењето на овие тротинети не е регулирано со закон. Градот Скопје го субвенционира нивното купување заради намалување на загаденоста на воздухот. Поради нивното користење,...

„Вози право, вози здраво“ по четврти пат

Стопанска банка АД - Скопје го најавува четвртото издание на ревијалната трка #ВозиПравоВозиЗдраво по улиците на Скопје, чија цел е подигнување на свеста за...