Ознака: трново

Од Трново побарано семакедонско помирување и обединување

Со потпишувањето на Преспанскиот договор и договорот со Бугарија извршено е велепредавство на државата и државните интереси. Предавството не е демократија, туку е кривично...

Семакедонската средба во Трново ќе се одржи без претставници на власта

Во дворот на црквата „Пресвета Богородица“ во селото Трново, утре во организација на Матицата на иселениците, Светскиот македонски конгрес, Здружението на Македонците од Егејскиот...

Новинарката Жанета Скерлев донира за училиштето во Трново

Долгогодишната новинарка и уредничка во македонската редакција на Би-би-си во Лондон, Жанета Скрелев, која има битолско потекло, обезбеди вредна донација за подрачното училиште „Д-р...

Пронајдена артилериска граната од Првата светска војна

При изведување на градежни работи во близина на црквата во село Трново, Битолско, била пронајдена неексплодирана артилериска граната од Првата светска војна. Увид на местото...

Граната од Првата светска војна пронајдена кај Трново

Артилериска граната од Првата светска војна вчера била пронајдена кај село Трново, Битолско. Според информациите на МВР, гранатата била пронајдена при ископ на канал. Гранатата...

Власта ја бојкотираше Семакедонската средба во Трново

На денешната 48. традиционална Семакедонска средба во потпелистерското село Трново, во дворот на црквата “Успение на Пресвета Богородица“, за првпат не присуствуваше ниту еден...

Watch One Punch Man 2nd Season Episode 5 at KissAnime kissanime real website

That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD (Dub) (https://animeflix.nl/m/MOn0) Episode 5 at website https://animeflix.nl i want to eat your pancreas animeflix