Ознака: трки

Виртуелни трки на Водно

Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ од Скопје, во очекување на олеснување на мерките предизвикани од актуелната пандемија и дозвола за организирање...

Одложени првите две трки во Мото ГП

Првите две трки во годинашната сезона во класата Мото ГП, во Катар, в недела, и во Тајланд на 22 март, се одложени поради ограничувањата...

Изненадување по 40 трки – Шифрин 17-та во велеслалом!

Најдобрата светска скијачка во моментов, Американката Микаела Шифрин, го освои 17-то место во велеслаломската трка во рамките на Светскиот куп (СК), во Куршевел. Овој...

Во светскиот куп има премногу трки

Претседателот на Интернационалната скијачка федерација, Џанфранко Каспер, призна дека Светскиот куп има премногу трки. Без СП или ЗОИ сезонава, во СК ќе има 44...

Во драматичниот петти ден сребро за Тука по феноменална тактичка трка

Завршницата на петтиот ден на СП во Доха беше исклучително интересна и исполнета со драматични моменти во натпреварите во скок со стап, фрлање копје,...

Едрис и Вархолм во возбудливи трки ги одбранија титулите

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Симпатичниот Абдерахман Самба беше причина во весело расположение да заврши четвртиот ден од Светското првенство во атлетика во...

Инеос е непобедлив затоа што има најмногу пари!

Британски Инеос (до скоро Скај) имал буџет од 38 милиони фунти за 2018 година, што е речиси двојно повеќе од другите врвни велосипедски тимови По...

Ф1 во јубилејната година ќе има рекорден број трки

Тимовите од Формула 1 (Ф1) се согласија следната сезона, во 2020 година, во календарот да има рекордни 22 трки, една повеќе од досегашните 21,...

Возачите го поддржуваат враќањето на полнење гориво во Фoрмула 1

Претседателот на ФИА, Жан Тод, неодамна потврди дека полнењето гориво се враќа на агендата за 2021 година, иако постои поделба на мислењата дали тоа...

Со новите прописи Ф1 повторно ќе ги „открие“ трките

Предложените планови за 2021 година се насочени кон добивање поконкурентни трки, болидите да можат од поблиску да се следат еден со друг, овозможувајќи повеќе...