8.2 C
Skopje
31.3.2020 - 15:41

Ознака: трка

Четворица дебитанти во трката за наградата на ФИФА

Првпат на листата за признанието на ФИФА се Ван Дајк, Мане, Де Јонг и Де Лихт, а шестмина беа во игра и лани -...

Завршува трката за наследник на Тереза Меј

БРИТАНСКИТЕ КОНЗЕРВАТИВЦИ ИЗБИРААТ НОВ ЛИДЕР И НОВ ПРЕМИЕР Најголем фаворит за нов британски премиер е бившиот шеф на дипломатијата Борис Џонсон, а со оглед на...

Ајакс влегува во нова трка за влез во ЛШ

Ланскиот полуфиналист Ајакс, како и учесникот во групната фаза од минатата сезона, Порто, денеска ќе ги дознаат противниците за третото квалификациско коло за пласман...

Хамилтон ја критикува одлуката во ист ден да има Ф1 и...

Луис Хамилтон ја критикува одлуката да се одржи трката во Формула 1 за големата награда на Велика Британија во ист ден како и финалињата...

На Тур се користат велосипедски тркала што чинат над 5.000 евра

Тркалата (обрачите) од германската фирма „Лајтвејт Миленштајн Обермаер“, какви што користи тимот Инеос, тежат само 935 грама, екстремно се цврсти за толку мала тежина...

Пејачот Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро засега планира да биде независен...

Европа и Балканот во трка по странски воени бази

Меѓу земјите од регионот, но и пошироко, постои интересен феномен на меѓусебна трка и дипломатско лобирање за отворање странска воена база на територијата на...

За „златната палма“ во трка 19 филма

На 72-то издание на Канскиот филмски фестивал, кој ќе се одржи на француската ривиера, годинашните кандидати за „златната палма“ се реномираните режисери Теренс Малик,...

Џиро – елитна трка со долги, високи и студени етапи

На 102-та трка околу Италија од сабота до 2 јуни велосипедистите ќе треба да извозат 21 етапа во вкупна должина од 3.518 км, со...

Екипа на „Нова Македонија“ ќе трча на „Скопскиот маратон“

Екипа вработени во дневниот весник „Нова Македонија“ ќе биде дел од „Скопскиот маратон“. Новинарките Антонија Поповска и Радмила Заревска, како и членот на техника...