12.9 C
Skopje
23.2.2020 - 15:37

Ознака: трка

Пешаците во трка со зеленото светло на семафорите

За да го уловат зеленото светло на некои од семафорите на градските крстосници, пешаците или претрчуваат или остануваат заробени на средината на пешачкиот премин....

Гостување во Виена за останување во трката за висок пласман

Австријците по двата пораза на првите два меча, дома од Полска и на гости од Израел, се непоразени на шест меча, а Македонија, пак,...

Кипчогe меѓу петте кандидати за најдобар атлетичар годинава

Елиуд Кипчоге (35) е меѓу петте кандидати за наградата најдобар машки атлетичар за 2019 година. Кенискиот атлетичар е првиот атлетичар што ја истрча маратонската...

И малата Црна Гора во трка за вооружување

Од влегувањето во НАТО, воениот буџет на ЦГ мошне се зголемува и тоа ќе продолжи додека не се исполни барањето за одвојување два отсто...

Алонсо е првиот Ф1-првак што ќе се трка на релито „Дакар“

Шпанецот Фернандо Алонсо потврди дека ќе се натпреварува на славното рели „Дакар“ во јануари 2020 година, објави Би-би-си. Алонсо (38) ќе биде првиот шампион...

Изменет сообраќаен режим во Скопје викендов поради автомобилска трка

Овој викенд, во периодот од 7 до 17 часот, во организација на Автомобилистичка федерација, ќе се одржи меѓународен кружен натпревар во автомобилизам ФИА –...

Подвигот на Кипчоге како предизвик, инспирација, мотив

Тој нѐ инспирира сите нас и покажа дека можеме да ги надминеме границите во животот. За спортот, за другите млади спортисти, ова е предизвик...

Кина не сака да се меша во трката за Белата куќа

Пекинг го отфрли барањето на Трамп да ги истражи Џо и Хантер Бајден, зашто не сака да се меша во внатрешните работи на други...

Над 1.900 учесници пријавени за трчање на „Скопје трча“

Илјада и деветстотини учесници денеска трчаат на Skopje Run 10K. Трката од 10 километри и штафетната трка од 5 километри х 2 почна во...

Посебен сообраќаен режим поради трката „Скопје трча 10К 2019“

Улична трка „Скопје трча 10К 2019“, и тоа трка на 10 киломери и штафетна трка 2 по 5 километри, ќе се одржи в недела...