-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 7:06

Ознака: трка

Чистата енергија победува во економската трка

Долги години, експертите од институтот „Карпести планини“ (РМИ) тврдеа дека транзицијата кон чиста енергија ќе чини помалку и ќе се одвива побрзо отколку што...

Македонците триумфираа со “еден – два” победа на интернационалната FIA CEZ...

Фантастични интернационални резултати забележаа македонските Twingo CUP возачи изминатиов викенд. Демонстрираа квалитет, успеаа да се искачат на врвот и достоинствено да ја претстават нашата...

Илејн Томпсон го одбрани златото на 100 метри

Атлетичарките од Јамајка победија на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио. Златниот медал, со време на нов олимписки рекорд, го одбрани Илејн...

Маск и Безос имаат нов ривал, „Порше“ се вклучи во...

Вселенската трка се претвори во конкурентен пазар, а по успехот на славните милијардери Елон Маск, Џеф Безос и Ричард Бренсон, автомобилската компанија „Порше“ инвестира...

Во трка по рекордот на Германија

Репрезентацијата на Италија е во трка и по рекордот на фудбалските европски првенства (ЕП), вклучувајќи ги и квалификациите, а тоа е според бројот на...

Ракометарките во трка за две места во баражот за СП

Репрезентацијата на Македонија од петок до недела ќе се сретне со селекциите на Исланд, Литванија и на Грција. Место во баражот ќе обезбедат двете...

Поради ковид-19 се одложува атлетската трка во Скопје

Владата ја прифати препораката на Комисијата да се одложи атлетската трка „23 Oктомври“ во Скопје, како и да остане забраната за присуство на публика...

МВР излезе со детали за инцидентот во кој животот го загуби...

Кире Андреевски – Кирца автомобилистички судија и директор на трката во Пробиштип, вчера го загуби животот по инцидентот во кој автомобил „хонда“ во финишот...

По пет месеци продолжува трката за европските трофеи

ФУДБАЛ Во Лига Европа осминафиналната рунда ќе треба да се комплетира утре и в четврток, а во Лигата на шампионите в петок и в сабота....

Хамилтон како најбрз на првиот тренинг тргна по рекордот на Шумахер

ФОРМУЛА 1 - УТРЕ ТРКА НА ПАТЕКАТА „ХУНГАРОРИНГ“ Светскиот првак Луис Хамилтон беше најбрз на првиот тренинг пред утрешната трка за големата награда на Унгарија...