-4.2 C
Skopje
26.1.2022 - 9:54

Ознака: трката

Карлсен и Непомнијашчи тргнуваат во трката за светската круна

Карлсен стана светски првак во 2013 година и потоа трипати ја одбрани. Непомнијашчи победи на Турнирот на кандидатите за светски првак и првпат ќе игра...

По Марс, се разгорува трката и за Месечината

По педесет години, трката за Месечината повторно се разгорува, со тоа што неколку држави и приватни компании веќе ги најавија своите мисии. По успешното...

Се интензивира трката по процентите

Во политичкото и дипломатско лобирање за пописот во Македонија се вклучени домашни високи политичари, како шефот на дипломатијата Бујар Османи, вицепремиерот Артан Груби, заменик-директорот...

Медицински лица специјални гости на трката во Монца

Од Ферари најавија дека 250 лекари и медицински сестри се поканети во знак на „симболична чест за нивната храброст, чувство на должност и алтруизам...

Што ја обележи првата недела од трката за гласови

Јавноста во овој период е сведок на политичари што на терен носат заштитна опрема, но и на политичари што шетаат меѓу граѓаните без маски...

Коронавирусот сопре традиција стара речиси 200 години

Едно од најстарите спортски натпреварувања во светот, традиционалната трка во веслање помеѓу британските универзитети Кембриџ и Оксфорд, годинава нема да се одржи поради пандемија...

Наплив на портали поради можноста за користење буџетски средства за изборните...

Трипати повеќе интернет-портали во трката за платено политичко рекламирање Законот не предвидува посебни услови или, пак, критериуми за тоа кој интернет-медиум ги исполнува или не...

Претсезонските тестирања завршија, трката за титулата почнува в недела

ФОРМУЛА 1 Претсезонските тестирања се завршени и има само уште неколку дена до почетокот на сезоната во Формула 1 (Ф1), која треба да почне в...

Дедомразовци и годинава ќе трчаат во Скопје

И годинава стотици учесници облечени во дедомразовски костими ќе трчаат низ центарот на градот на традиционалната дедомразовска трка, планирана за 23 декември. Покрај натпреварувачки,...