Ознака: триумфира

Лирен триумфира на завршниот „универзален“ гран-турнир во Лондон

Кинезот Динг Лирен (2.801 рејтинг-поени) победи на завршниот турнир од годинашната серија гран-турнири (се играа шаховски мечеви со класично, забрзано и со брзо темпо...

Бразил без пораз триумфира во Светскиот куп

Машката одбојкарска селекција на Бразил го освои златниот медал на Светскиот куп (СК), кој се одржа во Јапонија, постигнувајќи стоотстотен успех со 11 победи...

На Балканот овој пат триумфира дипломатијата

Грчките пратеници на 25 јануари со тесно мнозинство го поддржаа договорот за нормализирање на односите со нивниот северен сосед, Македонија. Ова е ретка победа...

Македонската „Медена земја“ триумфира на „Санденс“

Првпат во историјата на овој реномиран фестивал на независни филмови еден филм е награден со три признанија, а ова е и првпат македонски долгометражен...

Англија може да испадне, но и да триумфира во Лигата на...

Победникот во утрешниот меч на „Вембли“, Англија - Хрватска, ќе ја обезбеди првата позиција во групата, но во случај на реми, Шпанија ќе биде...