Ознака: триполи

Нови судири во Триполи, голем дел од Либија оставен без струја

Борбите во либискиот главен град Триполи меѓу силите на владата и побунетите армиски единици повторно се во тек, и покрај договорот за прекин на...

Најмалку шест жртви во нападот врз нафтена компанија во Триполи

Вооружени мажи ја нападнаа денеска централата на Националната нафтена компанија (НОС) во либискиот главен град Триполи каде се регистрирани експлозија и истрели, јавија западни...

Во Триполи прогласена вонредна состојба

Меѓународно признаената Влада на Либија прогласи вонредна состојба во Триполи и неговата околина откако во повеќедневните судири загинаа 39 луѓе. Борбите за контрола на Триполи...

Најмалку 27 убиени во судирите во Триполи

Најмалку 27 луѓе се убиени, а 91 се ранети во судирите меѓу спротивставените милиции што избувнаа оваа недела во либискиот град Триполи, наведуваат од...

Самоубиствен напад во Либија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во напад врз канцеларијата на либиската изборна комисија во Триполи, јавуваат медиумите. - Во инцидентот загинаа седум луѓе, тројца членови на...