Ознака: триполи

Над 120 загинати и 500 повредени во борбите за Триполи

Најмалку 121 лице загина, а 561 е повредено за десет дена откако почна офанзивата на либискиот командант Калифа Хафтар врз либискиот главен град Триполи,...

Непромислениот поход би можел скапо да го чини Хафтар

Генералот Халифа Хафтар долго време се закануваше дека ќе го освои Триполи. Досега неговите постапки беа нејасни. Никој не е сигурен зошто тој токму...

Странските мисии бегаат од Триполи пред налетот на Хафтар

Европската унија ги евакуира членовите на својата мисија за помош во Триполи поради зајакнување на нападите во тој град под офанзива на силите на...

Како итриот генерал ги изигра светските сили?

Западните дипломати седеле три часа со либискиот генерал Халифа Хафтар (75) во неговото упориште, минатиот месец, во обид да се обидат да го разубедат...

Хафтар анте портас

Либија е на работ на граѓанска војна која претставува закана за подривање на долгогодишните дипломатски напори за помирување на спротиставените страни во државата. Ситуацијата...

Гутереш: Итно да прекинат борбите во Либија

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш ја осуди ескалацијата на насилството околу главниот либиски град Триполи и повика на итно запирање на борбите. Тој...

Либискиот премиер го обвини Хафтар за предавство

Претседателот на либиската меѓународно призната Влада Фајез ал-Сараџ го обвини одметнатиот генерал Калифа Хафтар дека го „предал“ откако почна воена офанзива со цел заземање...

Судири во близина на Триполи

Во близина на Триполи вчера дојде до нови судири меѓу провладините и бунтовничките сили од источна Либија, кои ги преводи командантот Калифа Хафтар. Како што...

Во Либија заробени сто војници на ЛНА 

Паравоените формации во западниот дел на Либија се судрија со силите на непризнаената Либиска национална армија (ЛНА), со кои командува Калиф Хафтар, и заробија околу...

Бројот на загинати во конфликтите во Триполи се искачи на 96

Најмалку 96 лица, меѓу кои и цивили, загинаа во судир меѓу ривалските вооружени групи во главниот град на Либија, Триполи, соопштија денеска официјални лица. Либиското...