Ознака: триполи

Во одлучувачката битка за Триполи не се бираат средства, ниту сојузници

Воената морнарица на Либиската национална армија на одметнатиот генерал Халифа Хафтар запленила цивилен брод со турска посада, додека неговите сили ги засилуваат нападите за...

Хафтар му даде рок од три дена на Триполи

Либиската национална армија на генералот Калифа Хафтар (ЛНА), која започна офанзива на Триполи, седиштето на меѓународно призната влада, ѝ даде на полицијата на Мисрата,...

По три месеца, отворен аеродромот во Триполи

Либиските власти го отворија главниот аеродром во престолнината Триполи, кој пред три месеца беше затворен поради жестоките борби. Аеродромот „Митига“, единствен функционален цивилен аеродром во...

По грешка соборен американски дрон во Либија

Либиските сили кои се обидуваат да го заземат Триполи минатата недела по грешка соборија американски дрон, објавија денеска официјални лица. Американската војска соопшти дека во...

Најмалку седум лица загинаа во воздушен напад врз фабрика во Триполи

Најмалку седум лица загинаа, а 15 се повредени во воздушен напад врз фабрика за кондиторски производи во главниот либиски град Триполи, соопшти Министерството за...

Од Триполи раселени над 105.000 луѓе

УНХЦР соопшти дека повеќе од 105.000 лица се раселени поради конфликтот околу либискиот главен град Триполи. Во април, како што потсетува „АП“, самопрогласената либиска национална...

Во првите одбранбени линии на Триполи стојат тинејџери

Офанзивата на одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар на главниот град Тирполи создаде генерација на неискусни и во голема мера заборавени млади луѓе застанаа во...

Од Триполи во Рим префрлени 149 бегалци и мигранти

Обединетите Нации соопштија дека 149 бегалци и мигранти, од кои речиси половина се деца, безбедно биле евакуирани од либиската престолнина Триполи во Рим. Заменик портпаролот...

Со жестока акција истиснати силите на командант Хафтар од градот Триполи

Силите лојални на меѓународно признаената либиска влада, со борба од куќа до куќа, денеска ги потиснаа силите на командантот на Либиската национална армија, Калифа...

Избегнувајќи куршуми во безредието на либискиот фронт

Репортажа од Триполи на британската телевизија Скај њуз Фронтот во Либија претставува хаос. Спонтано организирана група на борци се придружи на различните милиции во одбраната...