Ознака: третман

Златото може да биде тајно оружје што ни треба против отпорноста...

Усовршувањето на антимикробните терапии со употребата на наночестички од злато досега претставуваше мака за научниците во борбата против бактериите. Во нова, заедничка соработка кинеските...

Досега со конвалесцентна плазма третирани над 400 пациенти со ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 502 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со ковид-19, од кои 399...

Одобрена набавката на лекот Ремдесивир, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет месеци, државата ќе потроши...

Гастритис – причини, симптоми и третман

Гастритисот претставува воспаление на желудочната слузница. Поради современиот начин на живот во кој се вообичаени неизбалансирана исхрана, пушење, прекумерна консумација на кофеин и алкохол...

Третман за Паркинсонова болест со помош на вештачка интелигенција

Центарот за национална технолошка иницијатива при Далекоисточниот федерален универзитет (ДВФУ) во Русија почна со собирање специјални податоци за формирање систем за предвидување на развојот...

Пет учесници во трката за вакцина веќе покажуваат значителен напредок

Неколку компании и универзитети веќе покажуваат значителен напредок во трката за изнаоѓање на вакцина против ковид-19. Истражувањата на „Модерна“, „КанСино Биолоџикс“, универзитетот „Оксфорд“, лондонскиот...

Ковид-19 ќе се лекува со крвна плазма од оние кои се...

Лекарите во Велика Британија ќе користат крв од опоравените од коронавирус за лекување на заразените лица. Тие ги повикуваат луѓето што оздравеле од ковид-19...

Коронавирусот во Турција би можел да однесе над 150.000 животи, тврди...

Турски професор кој се фокусира на здравствените системи предупреди дека до 600.000 луѓе би можеле да умрат во Турција од коронавирусот поради недостиг од...

Синуситис – сериозен проблем што бара подолготраен и дисциплиниран третман!

Компликациите од нелекување субакутен или хроничен синуситис може да бидат спуштање на инфицираниот секрет во долните дишни патишта со рецидивни бронхитиси со можно оштетување...

Правилен и навремен третман на дијареја заради избегнување можна дехидратација!

Една од најзагрижувачките симптоматологии што како родител ја гледам кај сопствените деца е секако појавата на дијареја (пролив). Дијарејата се карактеризира со зголемена содржина...