12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 10:57

Ознака: трета доза

„Фајзер“ започна постапка за одобрување на трета доза вакцина во САД

Постапката за целосно одобрување на третата доза од вакцината против ковид, т.н засилувачка доза за постари од 16 години, беше објавено денеска од компаниите...

СЗО: Да се одложи вакцинацијата со третата доза

Светската здравствена организација објави дека тековните податоци покажуваат дека најранливите групи ширум светот треба да се вакцинираат пред богатите земји да почнат да даваат...

Студиите од САД и Израел ја покажуваат потребата, како и користа...

Искуствата на САД и на Израел со вакцинацијата и најновите спроведени студии укажуваат на потребата, како и на користа од давањето на трета доза...

Бајден: Сопругата и јас ќе примиме трета доза

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека тој и првата дама на САД, Џил Бајден ќе примат трета доза вакцина против ковид-19, со цел да...

Министерот за здравство најави вакцинација со трета доза за одредени категории...

Министерството за здравство го добило дописот од Комитетот за имунизација кој препорачува трета доза од вакцините против корона, да примат лица кои се имуно...

Трета доза од вакцината „Бионтек“ е потребна по 12 месеци

Главната научничка во „Бионтек“, Озлем Туречи, најави дека ќе биде потребна трета доза од вакцината, но дека составот на вакцините нема дополнително да се...

СЗО порача засега да не се дава трета доза вакцина, САД...

Белата куќа го отфрли повикот на СЗО за мораториум на третата доза на вакцина продив ковид-19, велејќи дека Соединетите држави не треба да избираат...

Филипче: Можно е воведување трета доза вакцина

Има зголемување на бројките на заразени, но така е низ целиот свет. Сепак, во многу земји се воведуваат повторно рестриктивни мерки. Важно е што...

Израел почнува со вакцинација со трета доза

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќе започне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од 60 години, кои...

Вучиќ ќе прими трета доза на вакцината против ковид-19

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека ќе ја прими третата вакцина, кинеската, како и да верува дека лекарската професија ќе донесе одлука третата...