Ознака: трета доза

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.820 граѓани, а...

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, од денеска со потврда ќе можат да примат трета доза против...

Трета доза вакцина за лекарите и лицата постари од 60 години...

Грција ќе им понуди на лекарите и на другиот медицински персонал трета доза од вакцината против ковид-19, објави денеска Министерството за здравство. Здравствените советници веќе...

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над...

Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа најновата студија на израелските...

СЗО: Третата доза на вакцина против ковид-19 не е оправдана

Употребата на дополнителни дози на вакцина против Ковид-19 кај целата популација засега не е оправдана, оценија експерти од СЗО и американската Агенција за лекови...

Филипче: Ќе биде потребнa трета доза oд вакцината

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во земјава во моментот има над 300 илјади дози вакцини, 110 илјади на „Астразенека“, 110 илјади на...

Во Чешка трета доза ќе примаат оние што се целосно вакцинирани...

Владата на Чешка ќе понуди трета доза на вакцина против коронавирус од 20 септември на секое лице кое е целосно вакцинирано пред најмалку осум...

Израел ја одобри вакцинацијата со трета доза

Израелските власти ја одобрија употребата на трета доза вакцина против коронавирус за сите граѓани кои примиле две дози. Како што е соопштено, секој што...

Трета среќа не е „мачка во вреќа“?

Во Израел пандемијата забави по боцкањето со трета доза, ќе го следиме ли тој пример Стапката на заразени меѓу вакцинираните постари од 60 години, таканаречен...

Јапонија има доволно вакцини против ковид и за трета доза

Јапонија има доволно вакцини против Ковид-19, кои може да се дадат како засилувачка доза, доколку се донесе одлука за имунизација со дополнителна трета доза...