2.8 C
Skopje
27.10.2021 - 12:03

Ознака: трета доза

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720...

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472 како втора доза, а...

Ефикасноста на третата доза од вакцината на „Фајзер“ е 95,6 отсто

Компанијата „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Биоентек“ денеска објавија дека податоците од испитувањата од трета фаза покажале висока ефикасност на третата доза на нивната...

Вакцинираните со „синовак“ и „синофарм“ трета доза може да примат три...

Националниот Комитет за имунизација денеска донесе одлука со која препорачува, граѓаните кои се вакцинирани со две дози од вакцините на производителите „Синовак“ и „Синофарм“,...

Во Англија, два милиони луѓе ја примиле третата доза против ковид-19

Во Англија, кај повеќе од два милиони лица е администрирана трета доза на вакцината против коронавирус, а официјалните лица ги повикуваат сите жители кои...

Тел Авив ја слави бустер-дозата

Третата доза вакцини против коронавирусот е решението, им порача градоначалникот на Тел Авив, Рон Хулдаи, на градовите кои се справуваат со потешкотии за време...

Трета доза на „Фајзер” најмалку по шест месеци, препорачува Европската агенција...

Европската агенција за лекови заклучи дека третата, засилувачка доза на вакцината на „Фајзер“ може да се даде најмалку шест месеци по втората доза за...

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.820 граѓани, а...

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, од денеска со потврда ќе можат да примат трета доза против...

Трета доза вакцина за лекарите и лицата постари од 60 години...

Грција ќе им понуди на лекарите и на другиот медицински персонал трета доза од вакцината против ковид-19, објави денеска Министерството за здравство. Здравствените советници веќе...

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над...

Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа најновата студија на израелските...