Ознака: Треска

Намален водостојот на Треска, но уште е над критичната граница

По интензивните врнежи од дожд претходните неколку дена, се подигна нивото на сите реки и суводолици во земјава. Една од тие реки каде нивото...

Подигнато нивото на водотеците во Kичевско, но засега нема опасност од...

Врнежите од дожд кои во кичевскиот регион беа поинтензивни во изминатите два дена, придонесоа да порасне водостојот на реките, но поради долготрајната суша речните...

Левица: Стечајците од „Треска“ со години се дел од правните лавиринти

Поранешните работници од АД „Треска” повеќе од 15 години се дел од правните лавиринти од кои никогаш не добиле позитивен исход, велат од политичката...

Големите планови за езерото Треска се уште чекаат за реализација

Со посебна одлука на Владата во 2013 година, објектот СРЦ „Езеро Треска“ е во целосна надлежност и ингеренција на Општина Сарај. Ќе се донесе...

Треска со две крајности, од празно корито до поплави

Повеќемесечната суша без речиси капка дожд и зимата без снег, придонесоа сите реки во земјава да останат со празни корита и да го достигнат...

Земјиштето кај „Треска” наскоро ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување на јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна фабрика „Треска“. - Ќе...

Сѐ уште неизвесно што ќе се случува со земјиштето кај „Треска”

Иднината на земјиштето кај „Треска” и поматаму е заглавена во административни лавиринти. Советниците на советот на општина Центар, на денешната седница водеа расправа околу...

Треска и Матка викендов пак во знакот на кајакот

Меѓу фаворитите за висок пласман на 51-от ИКАС во К-1 се и младите македонски претставници Ангелчо Петрушевски и Христијан Игнатов, како и Љубомир Спасиќ...

ИКАС слави половина век постоење

Во рамките на Илинденскиот кајак-слалом, како и лани, ќе се одржи првото од шесте кола во Европскиот куп во спуст, со спринт на патеката...

Драстично намалени нивоата на Сатеска, Дрим и Треска

Речиси пет пати пониско од февруарскиот просек е нивото на реката Сатеска кај Ботун, а за четири пати се намалени Црн Дрим кај Ложани...