Ознака: тренер

Ракометарките на Металург шампиони, прекината доминацијата на Вардар

Дисциплината, посветеноста, работата и најмногу лојалноста беа факторите на нашиот успех, вели Јулијана Црвенковска, тренерот на Металург Ракометарките на Металург се новите шампионки на Македонија,...

Руждија Калач – од рингот во тренерски води

Калач беше младински првак на Југославија и двапати трет, за потоа кариерата да ја продолжи како тренер. Со двајца боксери има освоено дури седум...

Одбојкарите за ЕП ќе имаат кондициски тренер од Франција

Подготовките на македонската одбојкарска репрезентација за деби-настапот на ЕП ќе почнат на 2 јуни во Скопје, а селекторот Матијашевиќ деновиве треба да го објави...

Загреб не стравува од фаворизираниот Вардар

Нема да биде лесно, оти тие се врвна екипа, но ние веќе неколкупати покажавме дека можеме да играме против фаворитите, вели крилото на Загреб,...

Во европската сезона Металург создаде шест нови репрезентативци

Иако стои фактот дека се сумираат победите и поразите за да се оцени сезоната, нашата цел за создавање добра и стабилна база со која...

Зидан: На тимот му требаат промени за пак да победува

Зинедин Зидан (46), кој се повлече лани во мај, откако со Реал ја освои третата титула европски првак по ред, потпиша договор со „кралскиот...

Ќе успее ли и Јувентус да стигне два гола разлика?

Во историјата на ЛШ негативата од 0-2 од првиот меч во триумф ја претвориле Реал (со Волфсбург), Манчестер јунајтед (Олимпијакос и ПСЖ) Барселона (Милан),...

Мурињо: Повеќе од секогаш сакам да сум тренер

Португалецот Хозе Мурињо е невработен речиси три месеци. Тој беше отпуштен од Манчестер Јунајтед на крајот декември, а оттогаш се манифестира како телевизиски коментатор...

Парондо: Противникот имаше повеќе свежина кога требаше

Вардар беше блиску до победата, оти на полувремето водеше со 16-11, но одигра слабо во вторите 30 минути, со што Веспрем му се реваншира...

Котевски: Да играме ракомет и да уживаме во тоа што го...

За две години успеавме да направиме нешто што ретко кој го очекуваше. Но штом има посветеност и љубов кон тоа што се работи, добра...