Ознака: тренер

Прекрасно е да се работи со луѓе од различни нации и...

Во Тајланд, во претходните две-три години имаме десет државни младински прваци во разни категории, како и шампионска титула од минатото екипно првенство. Редовно освојуваме...

„Јас сум црната овца во семејството, навлечена на фудбалот“

Татко ми беше одличен спортист, но воопшто не се интересираше за фудбал. Сепак, растејќи со вредностите што ни ги всади, труд, жртва, никогаш не...

Томас Милер – крал на асистенциите и тренер на теренот

ФУДБАЛ Тој има извонредни квалитети и е еден од најтешките фудбалери за кого треба да се подготвувате како противник. Едноставно не можете да го чувате,...

Десетте заповеди на проф. д-р Владимир Копривица – голем тренер е...

УЛОГАТА НА ТРЕНЕРОТ ВО СПОРТОТ По дефиниција „тренерот“ е лице кое ги води, подучува и тренира спортистите или спортските клубови. Покрај физичката и техничката подготовка,...

Керик ќе биде привремен тренер на Манчестер јунајтед

ФУДБАЛ - ПО ОТКАЗОТ ЗА ОЛЕ ГУНАР СОЛСКЈЕР По петтиот пораз на Јунајтед на претходните седум меча (четири од пет во Премиер-лигата), челниците на клубот...

Ѓорѓевиќ е новиот тренер на Фенербахче

Поранешниот селектор на Србија, Александар Саша Ѓорѓевиќ, официјално стана тренер на кошаркарите на Фенербахче. Ѓорѓевиќ со Фенербахче потпиша тригодишен договор. На чело на стручниот...

Државата ќе ги награди Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони...

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо на Олимписките игри во...

Иван Марковски е нов тренер на Металург

Марковски ќе биде тренер во наредните две и пол години, како дел од долгорочниот проект за силен Металург, изјави претседателката на Металург, Зорица Блажевска РАКОМЕТ Поранешниот...

На тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички му била одземена...

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички кои му биле ученички, бил на дисциплинска постапка...

Алексо Мацков – истакнат фудбалски голман и тренер

Алексо Мацков е една од нашите најпознати фудбалски личности. Тој повеќе од 50 години е присутен на фудбалските терени, прво како голман, а потоа...