Ознака: трендови

Зелените партии ги кројат глобалните трендови

Како некогашно движење од маргините, зелените партии сè повеќе ја обликуваат дебатата во државите низ светот, но останува да се види колку навистина имаат...

Им одѕвони ли на тесните фармерки?

Модни трендови Судејќи според најновите трендови на социјалните мрежи, но и по она што го лансираат модните дизајнери, како што е на пример Марк Џејкобс,...

Пандемијата ги засили девијациите на социјалните мрежи

Случајот „Јавна соба“, Тик ток, разни објави на Фејсбук и на Твитер од интимна приватна природа за разводи, смирувања, натпревари кој повеќе пластика и...

Трендови за убавина што ќе доминираат во 2021 година

Благодарение на модните ревии на водечки дизајнерски имиња, веќе постојат индикации за тоа какви ќе бидат трендовите за убавина што ќе доминираат во 2021...

Активизам и антиестаблишмент – трендови во уметноста во 2019-та

Водечкиот магазин за современа уметност „Арт ривју“ со седиште во Лондон на годишно ниво, почнувајќи од 2002 година, го објавува многу влијателното рангирање на...

„Златната топка“ и трендовите на светскиот фудбал

Списокот со кандидати ги илустрира големите промени во светскиот фудбал, листите редовно ги одразуваат периодите на доминација на одредени првенства и нивото на некои земји,...

Темните ѕидови еден од водечките трендови во 2019 година

Секоја година нови бои се тренд во светот на ентериерот. Во споредба со 2018 година оваа сезона преовладуваат малку поинетнзивни нијанси како што се...

Децата се жртви на новите трендови во исхраната

Веганството и вегетаријанството сѐ почесто се промовираат како најздрав начин на исхрана, кој на луѓето ќе им даде долговечност и живот без болести, па,...

Моќта на македонскиот вез надминува трендови

Во Музејот на градот Скопје до крајот на годинава може да се погледне изложбата „Везилка - девојка спремна за мажење“ Иако насловот на етнолошката изложба...

Кои се трендовите во дигиталната технологија за 2018 година?

Кога се во прашање трендовите, не е важно на што се однесуваат - дали е тоа модата, некој автомобил или, пак, дигитален тренд -...