2 C
Skopje
16.2.2019 - 11:20

Ознака: трговска војна

Зошто Американците се настрвија врз Хуавеј?

САД ја интензивираа својата борба околу технологијата со Кина, со покренувањето обвиненија против управата на компанијата Хуавеј. Министерството за правосудство на САД тврди дека Хуавеј...

Сорос од Давос: Не смее да дозволиме доминација на кинеските компании

Џорџ Сорос од Светскиот економски форум од Давос го посочи кинескиот претседател Кси Џипинг како „најопасен непријател“ на отворените општества и препорача итни мерки...

Кина и САД ќе преговараат за царините на кинеските стоки

Американска делегација предводена од заменикот претставник за трговија Џефри Геришаем, на 7 и 8 јануари ќе престојува во Пекинг за трговски преговори со Кина,...

Приштина во трговска војна со Србија

Повисоките царини за стоките увезени од Србија дополнително ги зголемија тензиите меѓу Белград и Приштина, откако Косово не успеа да стане членка на Интерпол По...

Трамп не се откажува од трговската војна со Кина, подготвува нови...

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од своите соработници да продолжат со воведување на царини за дополнителни кинески производи во вредност од околу 200 милијарди...

Се разгорува трговската војна меѓу САД и Кина

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп воведе денеска нови царини за кинески производи. Царините се од 25 отсто и се за увозни стоки вредни...

Париз предупредува: Трговската војна е реалност

Актуелната американска политика на воведување унилатерални тарифи се заснова врз законот на џунглата, порача францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер Трговската војна сега е...

Туск го обвини Трамп дека шири лажни вести

Првиот човек на Европскиот совет Доналд Туск преку Твитер му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека САД и ЕУ се најдобри пријатели. Пораката доаѓа...

Како да изгубиш трговска војна

Трговските војни не се добри или лесни за добивање дури и да знаете што сакате да постигнете и имате јасна стратегија за да го...