18.3 C
Skopje
17.6.2019 - 3:27

Ознака: трговска војна

Кина е подготвена да оди докрај во трговската војна со САД

Кина е подготвена докрај да оди во трговската војна против САД. Таков заклучок, според „Геополитика“, би можело да се извлече од новообјавениот официјален документ...

ЕУ е растргната помеѓу САД и Кина во трговската војна

Европската Унија, најголемиот трговски блок и најважен трговски партнер и на Пекинг и на Вашингтон, се наоѓа во екстремно непријатна позиција, во која од...

Трамп: Случајот со „Хуавеи“ би можел да биде дел од трговските...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“ би можел да биде вклучен во трговските преговори со Пекинг. -...

Трговската војна меѓу САД и Кина може да ги намали цените...

Трговската војна меѓу САД и Кина може да ги намали цените на руските ресурси, вели рускиот министер за економски развој, Максим Орешкин, пренесува ТАСС. -Јасно...

Кина им возврати на САД со царини на американските производи

Кина воведе царини од 25 проценти за американски производи, вредни 60 милијарди долари. Мерката доаѓа како одговор на потегот на претседателот на САД, Доналд Трамп,...

Трамп: Нема потреба да се брза во преговорите со Кина

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека апсолутно нема потреба да се брза во финализацијата на трговски договор со Кина, неколку часа откако САД двојно...

Трговската војна на Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари...

Tрговската војна на претседателот Доналд Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари или 0,04 проценти загуби за БДП на државата во 2018 година....

ЕУ подготвена да одговори со противмерки на царините од САД

Европската унија сака да избегне трговска војна со САД, но подготвена е да ги брани своите интереси и да одговори на секоја еднострана одлука...

Трамп се закани на Индија со трговска војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека планира да стави крај на преференцијалниот трговски договор со Индија, откако не успеа да обезбеди пристап на САД...

Зошто Американците се настрвија врз Хуавеј?

САД ја интензивираа својата борба околу технологијата со Кина, со покренувањето обвиненија против управата на компанијата Хуавеј. Министерството за правосудство на САД тврди дека Хуавеј...