Ознака: трговија со луѓе

Стејт департмент: Македонските влaсти да се ангажираат повеќе во спречување на...

На властите во Македонија, САД им препорачуваат спроведување построги истраги, за гонење и осуда на осомничените трговци со луѓе, како и да не се...

САД ја ставаат Бугарија под надзор поради трговијата со луѓе

САД ја ставаат Бугарија под надзор затоа што не ја сфаќаат сериозно трговијата со луѓе, се вели во годишниот извештај на американскиот Стејт департмент...

Инспектори на Интерпол пристигна во Молдавија поради обвинувања за трговија со...

Интерпол во Молдавија испрати свој тим поради загриженост од опасноста за трговија со луѓе, откако во земјата пристигнаа голем број бегалци од Украина. Интерпол добил...

Борбата против трговијата со луѓе треба да биде на високо ниво

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска се сретна со амбасадорката на Шведска во Република Северна Македонија, Кристин Форсгрен-Бенгтсон. На средбата ги презентира...

Скопјанка осомничена за трговија со луѓе

Дваесет и седумгодишна жителка на Скопје е приведена во угостителски објект во Тетово поради сомнение за инволвираност во трговија со луѓе. Таа била приведена...

Жител на Подгорица ја продал ќерка си за 20 илјади евра

Четириесет и четиригодишен жител на Подгорица е уапсен под сомнение дека сторил кривично дело трговија со луѓе на штета на неговата малолетна ќерка, соопшти...

Се отплеткува мрежата на крадците на бебиња во Кенија

Кениските власти соопштија дека уапсиле тројца вработени во болници поради истрага за кражба и продажба на бебиња, обвинувајќи некои државни болници и домови за...

Одбележан Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе

Државната секретарка и Национална координаторка за борба против трговија со луѓе, Магдалена Несторовска се обрати по повод одбележувањето на 18 октомври – Европскиот ден...

Приведени десет лица при сузбивањето на група што криумчарела мигранти

Спроведена е координирана полициска операција чија цел било сузбивањетo на криминална група која криумчарела мигранти, соопшти на денешната прес-конференција портпаролот на МВР Тони Ангеловски. -...

Ево Моралес во егзил обвинет за силување и трговија со луѓе

Боливиското Министерство за правда поднесе кривична пријава против поранешниот претседател Ево Моралес за наводно силување и трговија со луѓе. Овој потег се случи откако во...