0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 3:52

Ознака: транспорт

Полицијата првпат на локални избори ќе го озбезбедува транспортот на избирачкиот...

Полициски службеници првпат на претстојните локални избори ќе го озбедуваат доверливиот материјал, вклучувајќи ги и апаратите за вчитување на отпечатоците од прсти на гласачите....

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за гранични работи Запад при...

Испорачувањето на вакцините на „Фајзер“ не оди баш како подмачкано

Компанијата „Фајзер“ веќе се соочува со неколку проблеми поврзани со транспортот на нивната вакцина против ковид-19 во САД. Тие вчера објавија дека милиони дози...

УНИЦЕФ се вклучува во делот на склучување на договори и транспорт...

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека подготовката за прием, дистрибуција и вакцинација за ковид-19 се одвива со одлична динамика. По...

Хакери целат кон синџирот на снабдување со ковид-вакцини

Меѓународниот синџир на снабдување со вакцини неодамна беше цел на сајбер-шпионажа, тврди технолошкиот гигант „ИБМ“, а пренесува „Би-би-си“. Компанијата тврди дека открила кампања за шпионажа...

Тротинетите убедливо најдобри за алтернативен транспорт

Низ целиот свет електричните тротинети стануваат симбол на современиот градски превоз. И како што стојат работите, се чини дека трендот на користење на овој...

„Хајперлуп“ успешно го спроведе првото тестирање со патници

„Вирџин хајперлуп“ неодамна го тестираше со двајца патници својот истоимен суперсоничен воз во американската пустина во Невада. Револуционерниот начин на превоз, што пред неколку...

Бочварски: Финансиска помош и повеќе транспортни дозволи за транспортерите

На пакетот финанскиска помош за компаниите како дел од четвртиот сет на економски мерки, се осврна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски кој...

Огради и „организиран“ транспорт за мигрантите!

Проблемот со мигрантите на Балканот повторно станува главна тема со поставувањето на жичената ограда од Србија кон границата со Македонија Сместувањето и третманот на мигрантите...

Сѐ уште не е деактивирана заканата од опасните хемикалии во Скопје

Транспортот на винил хлоридот од ОХИС чека погоден момент Неодамнешната експлозија во Бејрут, предизвикана од експлозија на несоодветно складиран амониум нитрат, во која загинаа над...