Ознака: Транспортер

Талески и Бончановски бараат ослободување од куќен притвор

На отворена седница на Апелациониот суд во Скопје беа разгледувани жалбите на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, и секретарот на општината, Слободан Бончановски,...

Кацарска ја достави пресудата за „Транспортер“

По повеќе од два месеца од изрекувањето на првостепената пресуда, судијката на Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска, ја достави пресудата до осудените во...

Отворено писмо на Владимир Талески: Судскиот процес беше сѐ, само не...

По пресудата на Кривичниот суд во Скопје, кој го осуди на казна затвор од осум години, поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески се огласи...

Полицијата го контролира Владимир Талески во домашен притвор

По изрекувањето на пресудата од осум години затвор од страна на судијката на Кривичниот суд, Добрила Кацарска, поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески од...

Единаесетмина обвинети во „Транспортер“ осудени на затвор

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески на осум години затвор, за проневера на околу...

Единаесет фирми треба да вратат над 34 милиони денари во случајот...

Единаесет правни субјекти треба да вратат над 34 милиони денари во случајот „Транспортер“ пресуди Кривичниот суд. Судијката Добрила Кацарска потенцираше дека доколку овие фирми...

Се очекува пресуда за „Транспортер“

Судијката Добрила Кацарска се очекува утре јавно да ја објави пресудата за предметот „Транспотер“. По речиси четиригодишно судење со давањето на завршните зборови на обвинетите,...

На 31 март пресуда за „Транспортер“

Со давање на завршните зборови на сите обвинети ви случајот „Транспортер“ во Кривичниот суд во Скопје заврши судскиот процес на случајот со превозот на учениците во...

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на Општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на неговиот адвокат Димитар Дангов за обвинението за злоупотреба со...

Судијката го прекина Талевски кој пред судот зборуваше за успесите на...

Судијката Добрила Кацарска го прекина обвинетиот ексградоначалник на Битола во предметот „Транспортер” Владимир Талевски, кој 15 минути говореше во распитот пред судот за наградите...