Ознака: трансплантација

Филипче: Трансплантацијата е зрак на надеж

Министерот за здравство, Венко Филипче, вчера учествуваше на панел-дискусија на тема „Органодарителство – состојба и предизвици“, во организација на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска....

На Клиниката за урологија двајца пациенти добија бубрег од починат донор

На Клиниката за урологија докторите вршат пресадување на два бубрега од 46-годишен пациент кај кого вчера била потврдена мозочна смрт, информираат од Министерството за...

Извршена трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај пациент...

Универзитетската Клиника за хематологија првпат досега изврши трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај пациент на 68-годишна возраст, со дијагноза акутна миелобластна...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од ковид-19

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна...

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. - Утрово го...

На Клиниката за кардиохирургија направена првата трансплантација на срце од починат...

На државната Клиника за кардиохирургија синоќа беше изведена првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Од Министерството за здравство информираат дека оперативниот...

Првата трансплантација на човечка глава би можела да се случи до...

Првата трансплантација на човечка глава би можеле да се случи во текот на следната деценија. Досега неколку научници се обиделе да направат трансплантација на...

Изработката на Национална листа за трансплантации на бубрези во финална фаза

Министерството за здравство е во финална фаза на изработка на Националната листа за трансплантации на бубрези и до крајот на октомври на листата ќе...

Англиски пациент нова надеж за заразените со ХИВ

Трансплантацијата на матични клетки од донор отпорен на ХИВ доведе до ремисија на вирусот, но истражувачите сметаат дека е рано да се каже дали...

Усвоена програма за трансплантација со цел зголемување на бројот на донори

На денешната владина седница министрите ја усвоија предлог-програмата за трансплантација во Република Македонија за претстојната година. -Целта на оваа програма е да се зголеми бројот...